Kategorie
Kominki zapachowe
Wyświetlanie wszystkich wyników: 4
Olejki eteryczne do kominków zapachowych
Aby skutecznie aplikować olejek eteryczny do kominka zapachowego, należy wlać niewielką ilość wody do zbiorniczka znajdującego się w górnej części urządzenia oraz dodać do niej parę kropel ulubionego olejku. Bezpośrednio pod zbiorniczkiem, w specjalnie przeznaczonym miejscu należy umieścić małą, okrągłą świeczkę – nazywaną podgrzewaczem, a następnie podpalić knot. Już po kilku minutach, w momencie, gdy woda uzyska odpowiednią temperaturę, rozproszone cząsteczki olejku eterycznego zaczną ulatniać się do powietrza, uwalniając tym samym przyjemny zapach w pomieszczeniu. Dobór olejku odpowiedniego olejku eterycznego jest kwestią indywidualną, niemniej jednak istnieją kompozycje zapachowe, które doskonale współgrają z porami roku, wpływając tym samym na poprawę atmosfery panującej w pomieszczeniach. Na wiosnę doskonale sprawdzą się: olejek geraniowy, olejek grejpfrutowy oraz olejek bergamotowy. Na lato proponujemy: olejek lawendowy, olejek cytrynowy oraz olejek z mięty pieprzowej. Jesień natomiast powinna dostarczyć nam więcej energii na zmieniającą się aurę, tak samo jak: olejek eukaliptusowy, olejek mandarynkowy i olejek tymiankowy. Cięższe, korzenne zapachy takie jak: olejek goździkowy, olejek cynamonowy i olejek pomarańczowy, to zdecydowanie aromaty zimy.
Woski do kominków zapachowych
Woski to doskonała propozycja dla osób, które pragną stworzyć swoją własną, indywidualną kompozycje zapachową. Idealnie sprawdzą się w parze z kominkiem ceramicznym, do którego w łatwy sposób możemy zaaplikować wcześniej przygotowany produkt. W miejscu przeznaczonym na wlanie wody z olejkami eterycznymi należy umieścić niewielki kawałek wosku – te dostępne na rynku bardzo często występują w postaci niewielkich tabliczek, podzielonych na małe kosteczki. Następnie pod misą należy umieścić podgrzewacz tealight i zapalić. Dużą zaletą tego rozwiązania jest jego ekonomiczność. Woski zapachowe w kominkach spalają się znacznie dłużej niż tradycyjne świece, a zawarte w nich olejki eteryczne uwalniają intensywną woń. Dzieje się tak za sprawą dużego nasycenia olejkami nawet bardzo niewielkiego wosku. Możemy używać go wielokrotnie, aż do momentu całkowitego wypalenia oraz utraty zapachu. Do przygotowania domowego wosku potrzebne są; wosk ze świec, wybrane olejki eteryczne, sylikonowa foremka. Wosk należy roztopić w kąpieli wodnej, przelać do wcześniej przygotowanych foremek oraz dodać parę kropel olejku. Po zastygnięciu woski są gotowe do użytku.
Dyfuzor czy kominek?
Kominek zapachowy rozprowadza olejki eteryczne w postaci pary wodnej używając świeczki, która podgrzewając miskę znajdującą się bezpośrednio nad paleniskiem. Ulatniające się w powietrzu olejki eteryczne zapewniają skuteczną aromatyzacje. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku mniejszych pomieszczeń, bądź też stosując kominek miejscowo na przykład na biurku w trakcie pracy przy komputerze – w sytuacji kiedy znajdujemy się w bliskiej odległości od produktu. Należy jednak pamiętać, aby nie dopuścić do całkowitego odparowania wody. Dyfuzor olejków zapachowy działa używając ultradźwięków do rozprowadzania pary wodnej w pomieszczeniu. Stosowana w nim zimna woda nie jest podgrzewana. Jest to istotna kwestia ponieważ wysoka temperatura może spowodować utracenie właściwości niektórych olejków. Wybierając konkretny dyfuzor powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość jego pojemnika, a co za tym idzie – na maksymalną wielkość pomieszczenia do aromatyzacji. Zbyt mały dyfuzor może wypełnić całościowo zbyt dużego pomieszczenia.
Kominek zapachowy – na co zwrócić uwagę?
Kominek zapachowy jest bardzo prostym urządzeniem służącym do aromatyzacji pomieszczeń. Zasada jego działania opiera się na podgrzewaniu wody, w której znajdują się krople olejku eterycznego lub też wosku zapachowego. Dzięki temu do powietrza uwalniane są cząsteczki olejku, które zapewniają przyjemny zapach. Istnieje parę rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, decydując się na stosownie kominka zapachowego. Należy pamiętać, aby w trakcie użytkowania przedmiot znajdował się poza zasięgiem dzieci oraz zwierząt domowych. Z uwagi na stosowanie świeczek do podgrzewania nie należy pozostawiać kominka u okolicy przedmiotów łatwopalnych oraz bez nadzoru. Ze względu na wysoką temperaturę wytwarzającą się podczas podgrzewania, należy zachować szczególną ostrożność w trakcie przekładania przedmiotu podczas jego pracy. Ważnym jest również monitorowanie poziomu wody znajdującej się w miseczce, ponieważ przy jej całkowitym odparowaniu nagrzany materiał kominka może ulec pęknięciu.
Z czego wykonane są kominki zapachowe?
Kominki zapachowe KEJ są produktami w całości wykonanymi z ceramiki. Pierwsze nawiązania do procesu powstawiania ceramiki sięgają aż paleolitu. Szacuje się, że na terenach ziem polskich mogła pojawić się 7,5 tysiąca lat temu. Materiałem, z którego powstają różnego rodzaju przedmioty jest masa ceramiczna – mieszanina substancji takich jak: glina, kwarc, kaolinit, skaleń, woda oraz piasek. Nie jest to oczywiście jedyna możliwa mieszanka substancji. Jej skład może się różnić w zależności od techniki produkcji oraz przeznaczenia produktów. Wszystkie składniki wchodzące w skład masy są mieszane kilkanaście godzin, dopiero po ich upływie powstała masa staje się zdatna do formowania. Nadawanie kształtu może przebiegać na dwa sposoby: za pomocą koła garncarskiego lub gotowych form gipsowych. Ta druga metoda odnajduje swoje zastosowanie produkcji masowej. Uformowany wyrób poddaje się wstępnemu wypalaniu, które trwa około 12 godzin w temperaturze sięgającej 800 stopni. Kolejnym etapem jest szkliwienie, a następnie ponowne wypalanie – tym razem w 1250 stopniach.