Kategorie
Zapachy do wnętrz
Czym jest zapach?
Zapach jest to doznanie węchowe, które odczuwamy podczas występowania chemicznego bodźca. Jako cecha związku chemicznego pobudza narząd węchu, powodując występowanie określonego wrażenia estetycznego. Powszechnie zapach kojarzymy z przyjemnym estetycznie doznaniem, jednak nieprzyjemny w odczuciu bodziec, nazywany między innymi odorem, również jest zapachem. Proces odbioru doznania estetycznego zachodzi w momencie wdychania do nosa powietrza z zawartością lotnych związków wonnych. Człowiek dysponuje możliwością rozpoznawania nawet do 10 tysięcy zapachów. Istnieją substancje bezwonne takie jak gazy występujące w powietrzu: tlen, azot, dwutlenek węgla czy też para wodna. Już w starożytności Arystoteles podjął pierwsze próby klasyfikacji zapachów. Wyodrębnił on 6 różnych klas, których nazwy pochodziły od smaków. Obecnie klasyfikacja ta opiera się na oznaczeniach lotności substancji, pomiarze intensywności zapachu przeprowadzonego w określonych warunkach oraz określeniu podobieństwa do innych odnośników.
Zapach – jaki ma na nas wpływ?
Odczuwanie zapachu to nie tylko wrażenie zmysłowe, lecz także cały proces, dzięki któremu organizm stymulowany jest do odbioru określonych sygnałów ze środowiska. Sygnały te nie muszą określać jedynie reakcji na zapach – działają znacznie szerzej. Zapach, a raczej wrażenie zmysłowe, które odczuwamy za pomocą receptorów węchu potrafi określać całą rzeczywistość, w której funkcjonujemy. Zmysł zapachu warunkuje emocje, dlatego też odczuwając określoną woń, jesteśmy odpowiednio stymulowani, zatem ma on wpływ na odprężenie, odczuwanie przyjemności czy poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa. Zapach uruchamia wspomnienia, które następnie przywołują konkretne emocje oraz uczucia. Proces ten możemy nazwać pamięcią zapachową, za pomocą której potrafimy odebrać szereg różnych bodźców, które określają naszą rzeczywistość. Za pomocą węchu jesteśmy w stanie obronić się przed zagrożeniem – rozpoznajemy zepsute jedzenie, dzięki czemu nie doprowadzamy organizmu do zatrucia. Wywołujemy pożądanie – zapach jedzenia stymuluje apetyt.
Zapachy do wnętrz: Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza?
Przyjemny zapach w domu, to podstawa dobrego samopoczucia, wpływa on pozytywnie na nastrój człowieka. Popularnymi sposobami na dodanie swojemu wnętrzu wyjątkowego charakteru jest wprowadzenie do niego odpowiedniego zapachu poprzez zakup odświeżaczy powietrza. Istnieje jednak alternatywa dla chemicznych substancji. Można wykonać samodzielnie odświeżacz powietrza, używając przy tym tylko naturalnych substancji. Efekt będzie taki sam, a dzięki odświeżaczowi powietrza DIY pozbędziemy się niepotrzebnej chemii, która może działać drażniąco na organizm. Aby samodzielnie zrobić domowy nawilżacz powietrza, należy przygotować wybrany olejek, sodę oczyszczoną oraz wodę. Proporcje można dobrać według upodobań. Składniki należy zmieszać ze sobą i wlać do butelki z atomizerem, dzięki czemu z łatwością rozpylimy substancje w pomieszczeniu. Jeśli chcemy, aby nasz zapach udzielał się do powietrza cały czas warto postawić na równie proste rozwiązanie, którym jest odświeżacz z patyczkami. Wystarczy przygotować szklane naczynie, płynny olej kokosowy, olejek eteryczny oraz dwie łyżki alkoholu. Całość należy dokładnie wymieszać i przelać do przygotowanego wcześniej słoiczka, a następnie włożyć o niego kilka drewnianych patyczków.
Zapachy do domu
Każdy dom posiada wyjątkowy, indywidualny klimat. To, co sprawia, że czujemy się dobrze w pomieszczeniach to nie tylko odpowiednio zaaranżowane wnętrze – meble, kolorystyka, lecz także zapach, który mu towarzyszy. Bardzo często zapominamy o zapachach, a to właśnie one najsilniej wpływają na naszą wyobraźnię. Czując określoną woń, jesteśmy w stanie przenieść się do przeszłości, do dobrze zapamiętanych miejsc. Pamiętamy, jak pachną stare meble, perfumy bliskiej osoby czy też świeżo rozwieszone pranie. Wspomnienia mogą być bazą na której zaprojektujemy zapach do wnętrza naszego domu, który przywoła miłe skojarzenia. Wybierając odpowiedni aromat, należy określić przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. Pokoje przeznaczone do relaksu oraz odpoczynku wymagają zapachu, dzięki któremu możemy się odprężyć, przykładem może być: olejek różany, olejek ylang-ylang, cytronelowy oraz olejek bergamotowy. W pomieszczeniach, w których wykonujemy pracę najlepiej postawić na bardziej intensywne, pobudzające zapachy do wnętrz, wykorzystując olejki takie jak: mięty pieprzowej, rozmarynowy, czy też geraniowy.