Kategorie
Inhalatory
Wyświetlanie jednego wyniku
Kiedy stosować inhalacje?
Wykonywanie inhalacji to doskonała metoda w przypadku chorób górnych dróg oddechowych, konkretnie gardła oraz jamy nosowej. Inhalacja polega na wdychaniu, czy też wziewaniu pary, roztworu leków, ziół, oraz olejków eterycznych. Stosowanie inhalacji wspomaga organizm walczący z przeziębieniem, zapaleniem oskrzeli i zapaleniem zatok, rozrzedzając zalegającą wydzielinę, co znacznie ułatwia jej odksztuszanie. Należy zwrócić uwagę na fakt, że inhalacja to prosta, skuteczna metoda, która nie obciąża żołądka. W przypadku nasilającego się kataru możemy użyć ziół, takich jak rumianek oraz rozmaryn, i przy użyciu gorącej wody zrobić domową parówkę. Na zatoki doskonale sprawdzą się olejki eteryczne, takie jak: olejek eukaliptusowy, olejek lawendowy oraz olejek sosnowy. Do stosowania inhalacji w przypadku kaszlu należy dostosować jego rodzaj. W przypadku suchego kaszlu można zastosować sól morską oraz rozmaryn. W przypadku kaszlu mokrego zaleca się tymianek oraz koper włoski.
Inhalacja dla dzieci: Dlaczego warto wykonywać inhalacje u dzieci?
Problemy dotyczące górnych dróg oddechowych doskwierają nam szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. To wtedy właśnie temperatura spada, rozpoczyna się sezon grzewczy, a co za tym idzie powietrze w domach staje się suche. Brak prawidłowego nawilżenia powietrza sprawia, że śluzówka górnych dróg oddechowych wysusza się, doprowadzając tym samym do występowania różnego rodzaju infekcji. Pierwszym etapem najczęściej jest katar, który sprawia, że poprzez ograniczoną możliwość oddychania nosem, dziecko zaczyna oddychać ustami. Suche powietrze podrażnia oraz wysusza śluzówkę, może to doprowadzić do wywołania kaszlu oraz bólu gardła. Najprostszym sposobem wykonywania inhalacji u dzieci jest zastosowanie inhalatora wyposażonego w nebulizator. Zapobiegawczym środkiem, który pozwoli skutecznie nawilżyć nos oraz może zapobiec występowaniu bakterii jest sól fizjologiczna. Nebulizator rozbijając cząsteczki soli, wytworzy delikatną mgiełkę, która wprowadzona do dróg oddechowych ukoi oraz załagodzi istniejące objawy.
Jak długo przeprowadzać inhalację?
Długość trwania jednej inhalacji zależna jest od wieku osoby inhalowanej oraz od rodzaju podawanej substancji. W przypadku leków należy dostosować czas trwania zabiegów oraz ich częstotliwość do zaleceń lekarza. W momencie lekkiego przeziębienia, bądź też niedrożności nosa dobrym wyborem będzie sól fizjologiczna, która rozrzedzi zalegającą wydzielinę, dzięki czemu będziemy mogli ją skuteczni usuwać z nosa. Stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej w przypadku dzieci nie powinno trwać dłużej niż 10 minut. Zabieg ten można powtarzać nawet trzy razy dziennie. W przypadku niemowląt procedurę te należy skrócić do 5 minut. Osoby dorosłe mogą stosować inhalacje nawet przez 20 minut, parę razy w ciągu dnia. Przed wykonaniem zabiegu należy dokładnie oczyścić nos z zalegającej wydzieliny. Ważnym elementem jest fakt, że inhalacji nie powinno wykonywać się bezpośrednio po posiłku. Optymalną przerwą jest czas jednej godziny po zjedzeniu.
Domowa inhalacja – jak ją przygotować?
Inhalator wyposażony w nebulizator pozwoli w łatwy oraz bezpieczny sposób dokonać inhalacji górnych dróg oddechowych. Niemniej nie jest to jedyny sposób. Popularne są również tak zwane „parówki”. Jest to domowa inhalacja przy użyciu wody oraz odpowiednich ziół. Pozwala ona udrożnić zatkany nos oraz nawilżyć śluzówkę. Do przygotowania domowej inhalacji potrzebna jest duża miska, gorąca woda oraz olejki eteryczne, czy też odpowiednie zioła. Do miski wlewamy gorącą wodę, następnie dodajemy przygotowane zioła lub olejki eteryczne, pochylamy się nad naczyniem, przykrywając głowę ręcznikiem. Na katar najlepiej sprawdzi się olejek eukaliptusowy, który skutecznie rozrzedza zalegającą wydzielinę. Należy pamiętać, żeby, miskę z gorącą wodą umieścić w bezpiecznym miejscu, tak aby ograniczyć możliwość wylania się wrzącej wody. Również w przypadku dzieci należy zachować szczególną ostrożność i nie pozostawiać dziecka samego w trakcie przeprowadzania domowej inhalacji.
Czym jest nebulizator?
Nebulizacja jest metodą aplikacji leku, która wprowadza do układu oddechowego lek w formie aerozolu. Oprócz sezonowych infekcji dróg oddechowych, stosowanie nebulizatora zalecane jest również w przypadku astmy, chorób płuc, czy mukowiscydozy. Wytwarzana mgiełka zawiera niewielkie ilości olejku. Wchłanianie zależne jest od ich wielkości. Największe krople wchłonięte zostają do górnych dróg oddechowych, mniejsze do oskrzeli i tchawicy, a jeszcze mniejsze do pęcherzyków płucnych. Nebulizatory stosowane są najczęściej w przypadku dzieci lub występowania przewlekłych schorzeń. Jest to wygodna metoda, ponieważ nie wymaga ona synchronizacji wdechu z uwalnianą mgiełką. Do najbardziej popularnych należą nebulizatory tłokowe. Działają za pomocą sprężonego powietrza, które przepływa przez dysze, tworząc mgiełkę zawierającą krople podanego leku. Przy wyborze nebulizatora należy zwrócić uwagę na wskaźnik MMAD, wydajność sprężarki, ilości leku, który pozostaje w pojemniku po wykonaniu inhalacji oraz czas nebulizacji.