Olejowanie włosów | Jak wybrać olej najlepszy dla Twoich włosów?
Olejowanie włosów szturmem zdobyło internetową strefę beauty. Z roku na rok trend pielęgnacji za pomocą naturalnych olei rośnie w siłę, co bardzo nas cieszy. W tym artykule rozwiejemy wszystkie wątpliwości oraz podpowiemy, jak wybrać olej najlepszy dla Twoich włosów!
Olejowanie włosów. Skąd ten pomysł?
Od zarania dziejów ludzie szukali sposobów na poprawienie swojego wyglądu. Mocne i lśniące włosy od zawsze były oznaką zdrowia i wysokiej pozycji społecznej. Do ich pielęgnacji nie stosowano jednak popularnych dziś odżywek, maseczek i szamponów…
Głównym kosmetykiem były więc oleje i olejki eteryczne. Liczne dowody archeologiczne pokazują, że kosmetyczne zastosowanie np. oliwy z oliwek było powszechne w czasach świetności Sumerów, Egipcjan i później, w cesarstwie Rzymskim i w greckich państwach. Podobnie w krainach Orientu, olejami nacierano zarówno ciało, jak i włosy.
Jakie efekty daje olejowanie włosów?
Olejowanie to prosty zabieg, którego efekty bywają oszałamiające! Jak zawsze w przypadku naturalnej pielęgnacji, kluczowa jest regularność. Choć pierwsze rezultaty nakładania na włosy oleju zauważysz od razu, to na pełnię szczęścia należy poczekać kilka tygodni lub miesięcy.
Olej możesz nakładać wyłącznie na długości włosów, ale także na skalp. Jeśli szukasz informacji o tym, jak pobudzić włosy do wzrostu, odwiedź artykuł: Olejki na porost włosów
10 efektów olejowania włosów:
- Wzmacnia i odżywia włosy.
- Ułatwia późniejsze rozczesywanie.
- Chroni włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi.
- Zapobiega rozdwajaniu się końcówek.
- Sprawia, że kosmyki stają się błyszczące i miękkie w dotyku.
- Zapobiega puszeniu się włosów.
- Podbija skręt loków i fal.
- Wzmacnia mieszki włosowe.
- Hamuje wypadanie włosów.
- Natłuszcza skórę głowy, kojąc podrażnienia i regulując pracę gruczołów łojowych.
Czujesz się zachęcona, by wypróbować moc olejowania na swoich włosach? Znakomicie, dobierzmy jeszcze olej najlepszy dla Ciebie!
Jaki olej wybrać do olejowania włosów?
Kluczem sukcesu olejowania włosów jest dobór odpowiedniego oleju. Na rynku mamy mnóstwo produktów – drogich, tanich, naturalnych i syntetycznych. Jak nie zgubić się w ich gąszczu i wybrać ten o najlepszych właściwościach?
Po pierwsze, wybierz olej naturalny
Tylko one zawierają pełne bogactwo wartościowych kwasów tłuszczowych i witamin! Na sklepowych półkach znajdziesz produkty, które – prócz nazwy handlowej – z olejami niewiele mają wspólnego. Często są to mieszanki silikonów i ciekłych pochodnych ropy naftowej. Do zabiegu olejowania stosuj jedynie czyste oleje, kosmetyczne lub jadalne.
Obszerny artykuł o tym, dlaczego naturalne oleje są tak wartościowe czeka na Ciebie tutaj: Oleje kosmetyczne – właściwości roślinnych olejów w kosmetyce
Po drugie, dostosuj go do porowatości Twoich włosów
Odpowiednie dobranie oleju do porowatości Twoich włosów zagwarantuje Ci zachwycające efekty zabiegu olejowania! Dla niewtajemniczonych, przedstawiamy krótką ściągawkę.
Jeżeli w swoich odpowiedziach mieszasz kolumnę lewą i prawą, najprawdopodobniej Twoje włosy są średnioporowate.
Od razu dodamy, że nie ma włosów lepszych i gorszych, a skala porowatości niewiele ma wspólnego z tym, czy włosy są zniszczone, koloryzowane czy też nie. Bierzemy tu pod uwagę naturalną predyspozycję włosa wynikającą z układu łusek.
Olejowanie | Olej jojoba i olej z wiesiołka na włosy WYSOKOPOROWATE
Ten rodzaj włosów potrzebuje odżywienia i domknięcia łusek. Znakomicie sprawdzają się oleje wielonienasycone, bogate w cenne kwasy omega-3 i omega-6. Szczególnie polecamy nasz organiczny olej jojoba oraz organiczny olej z wiesiołka.
-
Organiczny olej z wiesiołka 50 ml49,00 zł
Olejowanie | Olej arganowy na włosy ŚREDNIOPOROWATE
Znakomita większość z nas ma właśnie ten rodzaj porowatości włosów. Sprawdzają się na nim dobrze oleje jednonasycone, które doskonale zabezpieczają włosy przed urazami, odżywiają je i wzmacniają bez obciążania. Koniecznie wypróbuj klasyk wśród olejów: organiczny olej arganowy.
Olejowanie | Masła roślinne na włosy NISKOPOROWATE
Ten rodzaj włosów z reguły lubi oleje o małych cząsteczkach połączonych wiązaniami nasyconymi. Twojej uwadze polecamy masło shea i masło kokosowe.
Jak olejować włosy?
Pora przejść do praktyki! Jest kilka sposobów na olejowanie włosów. To który z nich okaże się najlepszy zależy od kilku kwestii. Najważniejsze są Twoje preferencje i możliwości czasowe. W pielęgnacji nie chodzi przecież o to, żeby zmuszać się do jakichkolwiek zabiegów. Czerp przyjemność z nakładania naturalnych olejów na swoje włosy i obserwuj, jak z każdą kolejną aplikacją stają się coraz mocniejsze!
Każda metoda olejowania operuje na podobnej ilości produktu. Nie powinno być go zbyt wiele, a włosy na koniec nie mogą ociekać olejem. Dla włosów średniej długości i gęstości, optymalna ilość to 1 łyżka stołowa oleju.
Olej dokładnie wmasuj w pasma. Jeśli chcesz, możesz dodatkowo wczesać go grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami lub za pomocą palców.
Olejowanie włosów na sucho
To najbardziej podstawowa metoda. Po prostu rozprowadź olej na suchych włosach i odczekaj przynajmniej kilkanaście minut zanim rozpoczniesz mycie. Więcej o czasie, jaki powinnaś poświęcić na olejowanie, przeczytasz poniżej.
Olejowanie włosów na mokro
Zazwyczaj sprawdza się ono lepiej na włosach bardzo suchych, zniszczonych i puszących się. Nie zabiera o wiele więcej czasu, niż wariant na sucho, a efekty bywają o niebo lepsze!
Przed aplikacją oleju zwilż lekko włosy. Możesz zrobić to po prostu wodą, ale my do tego celu polecamy użycie naturalnego hydrolatu. Wody kwiatowe zawierają dodatkowe substancje odżywcze, które – domknięte olejem – będą mogły penetrować w głąb włosa, odżywiając go.
Olejowanie włosów “na rosołek”
Ta metoda jest bardziej czasochłonna i wymaga od nas nieco gimnastyki. 😉
Dużą miskę napełnij do połowy wodą i wlej do niej łyżkę stołową wybranego oleju. Zamieszaj, aby olej rozłożył się równomiernie na powierzchni wody – to właśnie nasz tytułowy rosołek z tłustymi okami. Zanurz w nim włosy, a następnie zawiń je w bawełniany ręcznik. Odczekaj, zanim rozpoczniesz mycie.
Niewątpliwą zaletą tej metody jest równomierne rozprowadzenie oleju na włosach, bez konieczności rozczesywania ich. Sprawdzi się szczególnie posiadaczkom gęstych loków.
Olejowanie na odżywkę
Jest to wariant olejowania na mokro. Po zwilżeniu włosów nałóż na nie niewielką ilość odżywki, a następnie wybrany olej. W ten sposób możesz zużyć kosmetyk, który nie do końca sprawdza się nakładany w tradycyjny sposób.
Ważne jednak, aby używana przez Ciebie odżywka była nie zawierała silikonów. Im prostszy i bardziej naturalny skład, tym lepiej!
Olejowanie w saunie… lub jej imitacji
Olejowanie włosów w czasie saunowania to doskonały sposób, aby spotęgować dobroczynne efekty terapii ciepłem. Olej nałożony na włosy nie tylko zabezpieczy je przed gwałtowną utratą wody w suchym i gorącym powietrzu. Dzięki tym czynnikom będzie mógł głębiej penetrować wnętrze łodygi, odżywiając komórki położone bliżej korzenia włosa.
W domowych warunkach również możesz zafundować swoim włosom saunę. Nałóż olej w wybrany sposób, a następnie zawiń głowę w bawełniany ręcznik. Ogrzej turban ciepłym powietrzem suszarki przez kilka minut. Pamiętaj, aby nie przesadzić z temperaturą i nie nagrzewać nadmiernie skóry głowy.
Jak długo trzymać olej na włosach?
Zależy to przede wszystkim od ilości czasu, jaką możesz wygospodarować oraz… reakcji Twoich włosów. Testuj różne metody olejowania i różny czas trzymania oleju, a w końcu zauważysz, jaka konfiguracja działa u Ciebie najlepiej.
Czy mogę zostawić olej na włosach na noc?
W zależności od wybranej metody, olej możesz zostawić na włosach na kilkanaście minut, kilka godzin, a nawet całą noc.
W przypadku olejowania na sucho lub na mokro (woda/hydrolat), bez wahania możesz umyć włosy dopiero po kilkunastu godzinach. Nie obawiaj się także o wybrudzenie poduszki – jeśli nałożyłaś odpowiednią ilość oleju, nie zostawisz na pościeli tłustych śladów. Włosy zwiąż luźną frotką.
Jeśli wybierasz olejowanie na odżywkę, umyj włosy maksymalnie po kilku godzinach. Wszystko oczywiście zależy od składu użytego produktu, ale z reguły zbyt długie trzymanie odżywki może nadmiernie rozpulchnić włosy.
Ale ja nie mam czasu na olejowanie włosów…
Jeżeli masz czas, by je umyć, to zapewne znajdziesz też minutkę na nałożenie oleju! Wbrew pozorom zabieg olejowania nie jest pracochłonny. W przypadku krótkiego odstępu między aplikacją oleju a myciem, najlepsze efekty przyniesie olejowanie na rosołek bądź na odżywkę.
Jak zmyć olej z włosów?
Być może zastanawiasz się, czy olej nałożony na włosy nie obciąży ich, nie przyspieszy przetłuszczania i nie zostawi nieprzyjemnie tępych w dotyku pasm? Uspakajamy – po prawidłowym myciu nic takiego nie będzie miało miejsca!
Jeśli dobrze dobrałaś olej do swojej porowatości włosów i zaaplikowałaś odpowiednią ilość, mycie nie będzie się znacząco różnić od tego, jakie wykonujesz na co dzień. Po prostu rozprowadź szampon równomiernie na skórze głowy, a powstałą pianę przeciągnij na długości. Czynność możesz powtórzyć.
Emulgowanie oleju
Dobrym sposobem jest tzw. emulgowanie oleju, zwłaszcza, jeśli nałożyłaś go na sucho. To bardzo prosta czynność! Namocz pokryte olejem włosy i nanieś na nie dowolną odżywkę. Następnie, bez spłukiwania poprzednio nałożonego kosmetyku, rozprowadź szampon na skórze głowy i na długości włosów.
Odżywka zemulguje, a więc rozpuści olej i ułatwi jego zmycie. Ten sposób szczególnie polecamy, jeśli masz włosy niskoporowate i wybrałaś masło roślinne. Po tak wykonanym myciu nie musisz już nakładać ponownie odżywki.
Jak często olejować włosy?
Najszybsza i dość uniwersalna odpowiedź brzmi – tak często, jak możesz. 🙂
Z częstotliwością olejowania (zwłaszcza, gdy produkt nakładasz tylko na długość włosów a nie na skórę głowy) nie da się przesadzić. Zwłaszcza w przypadku włosów zniszczonych, warto wykonywać je przed każdym myciem włosów.
Po kilku próbach zauważysz, jak dopasować sposób nakładania oleju, czas jego trzymania, zmywania i częstotliwość zabiegów do preferencji Twoich włosów.