Metoda OCM | Jak oczyszczać twarz olejami
Metoda OCM (ang. Oil Cleansing Method) to oczyszczanie twarzy olejami, bez użycia żadnego dodatkowego detergentu. Czy to naprawdę działa? Jak wykonać taki zabieg i dla jakich cer jest on przeznaczony? Zapraszamy do lektury!
Metoda OCM – co to jest?
OCM to sekret Azjatek, który zapewnia im długą młodość i promienny wygląd skóry. Do Europy przywędrował całkiem niedawno, na fali popularności azjatyckich kosmetyków. Choć to dość wymagająca metoda, wiele Polek już nie wyobraża sobie dnia bez olejowego oczyszczania skóry!
Na czym polega metoda OCM?
Z lekcji chemii pamiętasz być może, że podobne rozpuszcza podobne. Dlatego właśnie substancje chemiczne, które mają podobną budowę chemiczną do oleju, mogę zostać w nim rozpuszczone.
Wiele produktów nakładanych na twarz – kremy, podkłady, korektory, tusze, szminki, a przede wszystkim naturalne sebum, są rozpuszczalne w rozpuszczalnikach organicznych, do których należą naturalne oleje. Nie potrzebujesz więc drażniącego skóry detergentu, aby pozbyć się zanieczyszczeń z Twojej skóry!
Metoda OCM polega na minimum dwukrotnym nałożeniu na skórę mieszanki olejów, które dokładnie oczyszczają skórę. Następnie olej usuwa się wilgotną ściereczką.
Efekty metody OCM
Metoda OCM jest uniwersalna i może być stosowana przez wszystkie cery. Jej efekty zależą od wybranych olejów oraz ich stężeń, użytych do zabiegu oczyszczania (o tym przeczytasz niżej). Pamiętajmy o regularności! Pierwsze efekty stosowania OCM zaobserwujesz od razu, ale pełny rezultat ocenisz dopiero po ok. 2 miesiącach regularnego stosowania.
- skóra sucha, dojrzała
Oczyszczanie twarzy olejami jest bardzo delikatne. Nie narusza bariery hydrolipidowej skóry i nie przesusza jej. Stosowanie metody OCM niweluje uczucie ściągnięcia i podrażnienia.
EFEKT: Skóra jest dokładnie oczyszczona i jędrna. Powierzchniowe zmarszczki są wygładzone, a koloryt skóry poprawia się.
- skóra tłusta, mieszana
OCM to metoda doskonała także dla cer z problemami łojotokowymi. Regularnie wykonywane olejowe oczyszczanie twarzy normuje pracę gruczołów łojowych. Pomaga dokładnie, ale bardzo delikatnie oczyścić pory skórne. Odblokowuje je i zwęża, zmniejsza zaskórniki, przyspiesza gojenie się stanów zapalnych.
EFEKTY: Skóra mniej się przetłuszcza, jest gładka i matowa. Zmniejsza się tendencja do powstawania niedoskonałości.
Ocm a trądzik – czy cery trądzikowe mogą korzystać z dobrodziejstwa olejowego oczyszczania?
Jak najbardziej! Z powodów wymienionych wyżej, OCM doskonale sprawdzi się w przypadku cer trądzikowych. Kluczowy będzie tutaj wybór odpowiedniej mieszanki olejów oraz umiejętnie wykonany masaż.
W przypadku wielu aktywnych zmian trądzikowych lepszym rozwiązaniem może być delikatne wciskanie oleju w skórę, a nie rozmasowywanie go po całej twarzy. W tej kwestii musisz zdać się na swoją intuicję, próbować i obserwować rezultaty.
Jak wykonać demakijaż olejami | Metoda OCM
Skoro część teoretyczną mamy już omówioną, pora na praktykę! Do oczyszczania twarzy metodą OCM potrzebujesz:
- mieszanki olejów
- bawełnianej ściereczki
- wolnych 10 minut, w trakcie których wykonujesz na przemian masaż i ściąganie oleju ściereczką
Metoda jest bardzo prosta, a jej główną walutą jest… czas. OCM powinno trwać ok. 10 minut, choć na początku, zanim wprawisz się w automasażu twarzy, możesz potrzebować nawet kwadransa.
Kolejną istotną kwestią jest dobór odpowiednich olejów. Mieszanka do OCM składa się z oleju oczyszczającego – oleju rycynowego, zmieszanego z olejem bazowym. Opcjonalnie możesz dodać kilka kropelek wybranego olejku eterycznego. Oto ogólne wytyczne:
Mieszanka OCM | Skóra sucha
- 5-10% oleju oczyszczającego (olej rycynowy)
- 95-90% oleju bazowego (arganowy, makadamia, z awokado)
- opcjonalnie 1-2 krople oleju eterycznego na 10 ml mieszanki: olejek mandarynkowy, olejek lawendowy, olejek rozmarynowy
Mieszanka OCM | Skóra mieszana
- 10-20% oleju oczyszczającego (olej rycynowy)
- 90-80% oleju bazowego (olej z pestek winogron, olej z nasion słonecznika, olej jojoba, olej z wiesiołka)
- opcjonalnie 2-3 krople oleju eterycznego na 10 ml mieszanki: olejek limetkowy, olejek cytronelowy, olejek szałwiowy
Mieszanka OCM | Skóra tłusta
- 20-30% oleju oczyszczającego (olej rycynowy)
- 80-70% oleju bazowego (olej jojoba, olej z wiesiołka, olej z pestek malin)
- opcjonalnie 2-3 krople oleju eterycznego na 10 ml mieszanki: olejek z drzewa herbacianego, olejek eukaliptusowy, olejek sosnowy
Jeśli poszukujesz gotowego produktu…
wychodzimy Ci na przeciw! Stworzyliśmy gotową mieszankę olejów doskonałą do metody OCM. Oleje dobraliśmy tak, by mogły z niego korzystać wszystkie cery. Dodatek witamin wzmacnia właściwości pielęgnacyjne!
Nasz wyjątkowy Limetkowy olejek do demakijażu kupisz tutaj.
Ściereczka do OCM – jaką wybrać?
Ściereczka musi być miękka i wykonana z naturalnej tkaniny. Dobrze sprawdzi się po prostu pocięty bawełniany t-shirt. Równie skuteczne będą muślinowe pieluszki dla niemowląt, które dla wygody także możesz podzielić na mniejsze prostokąty.
Do jednego zabiegu potrzebujesz dwóch ściereczek, które każdorazowo należy wyprać. Najrozsądniej więc mieć ich na tyle, aby móc swobodnie dorzucać je do pralki wraz z codziennym praniem.
Pamiętaj, aby używając ściereczki nie pocierać nią intensywnie skóry. Ruch powinien być łagodny, dociskający, a nie szorujący.
Jak wykonać masaż podczas oczyszczania twarzy olejami?
Ostatnią składową metody OCM jest masaż, który wykonujesz na pokrytej olejem skórze.
Podstawową zasadą jest wykonywanie ruchów do góry, aby podnosić owal twarzy i walczyć z grawitacją. W sieci znajdziesz mnóstwo filmików instruktażowych na temat masażu twarzy, ale spokojnie możesz zdać się tylko na swoją intuicję.
Wykonuj koliste ruchy opuszkami wszystkich palców. Dobierz siłę nacisku i szybkość wykonywanych ruchów tak, aby masaż sprawiał Ci przyjemność. Pamiętaj o trudno dostępnych miejscach – skrzydełka nosa, bruzdy nosowo-wargowe, linia włosów, dolina łez i okolice oczu.
Metoda OCM – krok po kroku
- Na skórę nałóż pierwszą dozę oleju i dokładnie rozmasuj po całej twarzy, szyi i dekolcie. Nie musisz wcześniej wykonywać demakijażu np. płynem dwufazowym, oleje skutecznie usuwają nawet wodoodporne kosmetyki kolorowe. Masaż powinien trwać 2-3 minuty.
- Ściereczkę zmocz w ciepłej wodzie i odciśnij nadmiar wody. Wilgotną tkaninę przyłóż do skóry i ściągnij nią olej wraz z rozpuszczonymi w nim zanieczyszczeniami.
- Na skórę nałóż drugą dozę oleju i powtórz masaż z kroku 1. Powtórzenie tej czynności pozwala dokładnie usunąć ze skóry wszystkie zanieczyszczenia oraz dogłębnie oczyścić pory.
- Powtórz krok numer 2: ściągnij z twarzy olej za pomocą wilgotnej ściereczki (możesz użyć drugiej strony tej samej tkaniny).
- Nałóż trzecią dozę oleju, który teraz powinien sunąć po praktycznie czystej skórze. W tym kroku możesz bardziej skupić się na masażu podnoszącym owal twarzy, a oprócz ruchów kolistych wprowadzić także lekkie oklepywanie, podszczypywanie i wibracje.
- Czystą ściereczkę zmocz w chłodnej wodzie i ściągnij nią olej z twarzy ostatni raz.
- Nałóż tonik i pozostałe kroki Twojej pielęgnacji.
OCM stosuj rano i wieczorem. Poranna rutyna może ograniczać się do kroków 1-4, ale w takim wypadku drugie starcie oleju wykonaj ściereczką zamoczoną w chłodnej wodzie. Pomaga to domknąć pory skóry i poprawia jej jędrność.
Dwuetapowe oczyszczanie twarzy: demakijaż olejami, mycie żelem
Choć OCM przynosi skórze mnóstwo korzyści i całkowicie wyklucza konieczność stosowania detergentów, dla wielu osób jest zbyt czasochłonne. Niektóre skóry mogą po prostu nie polubić się z takim sposobem oczyszczania twarzy. Ważne są także nasze osobiste preferencje. Jeśli nie chcesz próbować klasycznego oczyszczania twarzy olejami, dwuetapowe oczyszczanie będzie dla Ciebie idealne!
Jak wykonać dwuetapowe oczyszczanie twarzy i na czym ono polega?
1. Demakijaż olejami
Ten krok zaczerpnięty jest wprost z metody OCM.
Na pokrytą makijażem skórę nałóż dozę oleju (może być to mieszanka oczyszczająca lub sam olej bazowy). Wykonaj dokładny masaż twarzy, skupiając się na zakamarkach, w których gromadzi się brud. Olejami możesz także wykonać demakijaż oczu i ust.
Masuj skórę przez kilka minut, aż cały brud zostanie zawieszony w oleju.
2. Oczyszczanie żelem
Teraz, bez uprzedniego zmywania ani ścierania oleju ze skóry, nanieś dozę kosmetyku oczyszczającego. Może być to żel, pianka, proszek myjący czy inny, dopasowany do Twojej cery produkt.
Rozmasuj dokładnie kosmetyk oczyszczający, a następnie spłucz skórę chłodną wodą. Możesz powtórzyć ponownie kroki 1-2, zwłaszcza, jeśli tego dnia nakładałaś makijaż.
Szybka, ale dokładna i delikatna metoda oczyszczania twarzy
Dwuetapowe oczyszczanie twarzy to szybka, ale dokładna metoda, pozwalająca na łączenie zalet OCM i tradycyjnego mycia skóry detergentem.
Dzięki temu, że na twarz najpierw nakładamy olej, a dopiero później detergent, skóra nie ma bezpośredniej styczności z kosmetykiem myjącym. Sprzyja to zachowaniu w dobrej kondycji warstwy hydrolipidowej, a w przypadku skór suchych i wrażliwych, niweluje podrażnienia i uczucie ściągnięcia.
Ten sposób oczyszczania skóry może być lepszy dla cer naczynkowych, gdyż unikamy w nim ściągania ze skóry oleju ściereczką. W przypadku bardzo kruchych naczynek i niewprawionych rąk, ten etap OCM może dodatkowo podrażniać cienkie naczynia krwionośne.
Mamy nadzieję, że ten wpis rozwiał wszelkie wątpliwości i wytłumaczył różnicę między metodą OCM, a dwuetapowym oczyszczaniem twarzy z olejami!
Po codzienną porcję wiedzy z zakresu naturalnej pielęgnacji zapraszamy na nasz instagramowy profil. 🙂