Jak pielęgnować cerę suchą?
Przesuszona, szorstka i matowa. Tak wygląda skóra sucha. Jest dość trudna w pielęgnacji, ale przy doborze odpowiednich kosmetyków jak najbardziej może wyglądać pięknie. Skóra sucha jest najrzadziej występującą wśród wszystkich typów, wymaga sporo uwagi i czasu, aby wyglądała zdrowo. Niestety poprzez niską produkcję sebum, cera wygląda na odwodnioną. Z wiekiem gruczoły łojowe pracują mniej aktywnie. To powoduje, że skóra staje się mniej elastyczna i jędrna, nie jest odpowiednio nawilżona, a to z kolei powoduje powstawanie zmarszczek. Sucha skóra to problem genetyczny, jeśli Twoja mama lub babcia mają suchą skórę, Ty zapewne również taką będziesz mieć. Jak o nią dbać?
Jak wygląda cera przesuszona?
Cera sucha jest delikatna, podatna na uszkodzenia mechaniczne. Zarówno te, które możemy spowodować podczas niewłaściwej pielęgnacji, jak i podczas codziennych czynności – przebieranie się, pocieranie twarzy dłonią lub o inny przedmiot. Warunki atmosferyczne również wpływają na kondycję cery. Słońce, wiatr, mróz to wrogowie dla skóry. Należy zatem pamiętać, aby przez cały rok używać kremów z filtrami ochronnymi. Nie tylko warunki atmosferyczne mogą zaszkodzić skórze, również suche powietrze w pomieszczeniach źle wpływa na cerę. Pamiętaj, aby zawsze pić min. 2 litry wody, również w okresie zimowym. Choć pragnienie jest mniejsze, nasza skóra nadal potrzebuje odpowiedniego nawadniania i odżywiania. Skóra sucha jest matowa i szorstka, często łuszczy się, swędzi i piecze. Jest to bardzo nieprzyjemne odczucie, które pogłębia się, gdy odpowiednio wcześnie nie zareagujemy. Dodatkowo cera sucha jest często wrażliwa, dlatego źle dobrane kosmetyki, zwłaszcza te, które w swoim składzie zawierają alkohol, mogą ją mocno podrażnić.
Jak dbać o cerę suchą?
Podstawą pielęgnacji cery suchej są odpowiednio dobrane kosmetyki. Pamiętaj o trzech krokach pielęgnacji cery. Po pierwsze unikaj mycia twarzy wodą. Wybieraj pianki lub żele, ponieważ są one bogate w składniki nawilżające cerę. Mycie wodą tylko dodatkowo przesuszy skórę, powodując pogorszenie jej stanu. Po drugie użyj toniku do cery suchej. Tonik możesz kupić gotowy w sklepie, możesz zrobić go w domu lub wybrać odpowiedni hydrolat do cery suchej, który jest bez dodatku konserwantów. Wybierając gotowy produkt, zwróć uwagę, aby w jego składzie nie było dodatku alkoholu. Alkohol wysusza skórę, powodując popękania i podrażnienia. Jeśli chcesz zrobić tonik domowym sposobem, potrzebujesz tylko wodę destylowaną i olejki odpowiednie do Twojego typu cery. Do cery suchej polecamy szczególnie olejek lawendowy, który nawilży i pozostawi na skórze warstwę ochronną przed warunkami atmosferycznymi. Olejek pomarańczowy działa nawilżająco i odświeżająco, pomaga wygładzić skórę, zatem działa jak kosmetyk 2 w 1. Ostatnim olejkiem, który polecamy szczególnie do cery suchej, jest olejek geraniowy. Regeneruje skórę, nawilża ją i poprawia ogólny wygląd. Cera nabiera blasku. Pamiętaj o mieszaniu olejków. Używanie tego samego olejku przez dłuższy czas może przynieść odwrotne efekty. Zapach geranium, lawendy i pomarańczy dobrze się ze sobą komponują, dlatego możesz je mieszać wedle upodobania. Możesz również wybrać naturalny hydrolat z róży damasceńskiej, który polecany jest do cery suchej i wrażliwej. Odświeża i nawilża skórę. Łagodzi przy tym zaczerwienienia i podrażnienia. Dzięki zawartości aktywnych składników hydrolat przenika w głąb skóry, która jest odpowiednio nawodniona, a tym samym zapobiega powstawaniu zmarszczek. Trzeci krok to nawilżanie cery poprzez wklepywanie kremu. Pamiętaj, aby krem również był nawilżający. Wybieraj jednak te o delikatnej konsystencji, które nawilżają cerę i zatrzymują wilgoć w środku.
Jaki kosmetyk skutecznie nawilży skórę?
Często jest tak, że szukamy wyrafinowanych kosmetyków oraz nowości, które są nieznane i nie do końca sprawdzone pod względem skuteczności działania. Zapominamy, że to, co najcenniejsze jest tak blisko nas. Takim kosmetykiem lub bazą dla kosmetyków jest olej z wiesiołka. Wiesiołek to roślina, która rośnie na łąkach i nieużytkach. Pomimo swej pospolitości, ma nieocenione właściwości kosmetyczne, które są zupełnie niedoceniane. Olej z wiesiołka tłoczony jest na zimno, dzięki czemu pozostają zachowane w nim wszystkie cenne składniki. Zawiera kwas alfa-linolenowy i gamma-linolenowy. Kwas gamma-linolenowy odpowiedzialny jest za proces starzenia się skóry. Z wiekiem wytwarzany jest w coraz mniejszej ilości, co powoduje powstawanie zmarszczek. Dodatkowo skóra podatna jest na rogowacenie się naskórka i łuszczenie. Dzięki aplikacji olejku z wiesiołka skóra nabiera blasku, komórki się odbudowują. Najczęściej olej z wiesiołka stosowany jest bezpośrednio na skórę twarzy lub ciała, ale możemy go znaleźć również w kosmetykach takich jak kremy do twarzy, balsamy czy olejki do ciała. Olej z wiesiołka działa regeneracyjnie i przeciwstarzeniowo. Oprócz głębokiego nawilżania skóry wygładza ją i zmiękcza, łagodząc podrażnienia. Olej z wiesiołka doskonale pielęgnuje skórę suchą i wrażliwą, ale też jest doskonałym kosmetykiem do pielęgnacji włosów. Olej wymieszany z olejkami eterycznymi np. rozmarynowym czy cytrynowym stymulują mieszki włosowe oraz zwiększają ukrwienie i dotleniają skórę głowy. Dzięki temu przyczyniają się do wzrostu nowych włosów, które są silne i nie wypadają.
Twoja cera jest sucha, matowa i podrażniona? Wykorzystaj nasze porady i podziel się z nami swoją opinią na temat skuteczności działania kosmetyków.
Przejdź do sklepu
Zachęcamy do odwiedzenia naszego fanpage’a na Facebooku – bądź na bieżąco z promocjami w internetowym sklepie KEJ!