Demakijaż twarzy | Która metoda jest najlepsza?
Demakijaż twarzy to z pozoru prosta czynność, która wielu z nas sprawia problemy. Powinniśmy go wykonywać nawet wtedy, gdy makijażu wcale nie nakładaliśmy! Wszystko, co wiedzieć o demakijażu trzeba, znajduje się właśnie tutaj. 🙂
Producenci kosmetyków często używają zamiennie słów “demakijaż” i “oczyszczanie”, co może wprowadzać w błąd konsumentów. Przyjmijmy więc, że jako “demakijaż twarzy” rozumiemy po prostu jej codzienne oczyszczanie, bez względu na to, czy na skórę makijaż był nałożony czy też nie. 🙂
Prawidłowy demakijaż twarzy | Metody i kosmetyki
Sklepowe półki wprost uginają się od wielu najróżniejszych kosmetyków służących do oczyszczania twarzy. Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych formulacji, z którymi trudno być na bieżąco. Generalnie jednak produkty do demakijażu możemy podzielić na dwie kategorie:
1. Produkty usuwające brud (teoretycznie) bez użycia wody
Tutaj mamy na myśli wszelkie kosmetyki, najczęściej w formie płynnej, które aplikujemy wacikiem i nie musimy już spłukiwać ich wodą. Czy naprawdę tak jest i jak się ma sprawa z wacikami – wyjaśnimy w dalszej części artykułu. 🙂
Do tej kategorii zaliczamy:
– płyny dwufazowe do demakijażu
Zawierają dwie, wyraźnie oddzielone od siebie fazy – wodną i olejową. Przed użyciem produkt należy dokładnie wstrząsnąć, aby połączyć je ze sobą. Kosmetyki te z reguły skutecznie usuwają nawet wodoodporne tusze i kredki, ale zostawiają tłustą warstewkę. Czy można traktować ją jako element pielęgnacji i zostawić na skórze? Absolutnie nie!
– płyny micelarne
To kosmetyk o konsystencji wody. W ciągu ostatnich lat stał się bardzo popularny i wielu kobietom zastępuje kilka innych produktów – np. tonik. Niestety, jest to powszechny błąd, a płyn micelarny bywa winowajcą złego stanu cery.
Nie oznacza to jednak, że takie kosmetyki są złe – wręcz przeciwnie. To bardzo skuteczny, łatwy w użyciu produkt, ale należy umiejętnie się nim posługiwać.
– chusteczki do demakijażu
To bawełniane chusteczki najczęściej nawilżone płynem micelarnym. To dobre rozwiązanie wtedy, gdy chcemy zminimalizować ilość używanych kosmetyków (np. podróż samolotem z walizką kabinową, wizyta na basenie czy siłowni). Ich codzienne stosowanie jest jednak nieekonomiczne i radzimy zostawić je na specjalne okazje. 🙂
Jak prawidłowo używać płynu micelarnego i płynu dwufazowego?
Przede wszystkim, jeden jak i drugi produkt należy zmyć z twarzy wodą! Dlaczego?
W przypadku płyny dwufazowego, po oczyszczeniu skóry pozostaje na niej wspomniany już tłusty film. Należy go usunąć, ponieważ blokuje on możliwość wchłonięcia się innych produktów do pielęgnacji skóry. Płyn dwufazowy należy więc traktować jako pierwszy element demakijażu: jeśli użyłaś tego dnia wodoodpornych kosmetyków kolorowych, możesz najpierw usunąć je dwufazówką, a następnie przejść do dalszych etapów oczyszczania skóry.
Podobnie jest z płynami micelarnymi – powinny one stanowić dopiero pierwszy krok oczyszczania skóry. Płyny micelarne nie zastępują toniku, a po aplikacji ich na skórę należy użyć przynajmniej czystej wody do ich usunięcia.
Mogłoby się wydawać, że po zmyciu twarzy płynem micelarnym jest ona czysta – w końcu na wacikach został cały brud! W istocie jednak na powierzchni skóry pozostają drobne cząsteczki miceli, które… blokują wchłanianie się kremów i niweczą wszystkie pielęgnacyjne trudy!
Micele to takie związki chemiczne, które składają się z części hydrofilowej i hydrofobowej. Dzięki temu rozpuszczają się zarówno w fazie wodnej jak i olejowej, co oznacza tyle, że są w stanie usunąć z twarzy każdy rodzaj zabrudzenia. To rewelacyjna właściwość i powodów, dla którego płyn micelarny z twarzy należy zmyć. Jeśli nałożymy krem na pozostałe na skórze micele, cząsteczki te po prostu rozpuszczą kosmetyk pielęgnacyjny i uniemożliwią mu wchłonięcie się do naskórka. Na cerze możemy obserwować nieestetyczne ważenie się.
Waciki – czy są nam konieczne?
Szybka odpowiedź – nie.
Ta nieco dłuższa – niekoniecznie i jeśli tylko masz taką możliwość, warto ich unikać. Płyn micelarny czy dwufazowy możesz po prostu rozprowadzić na skórze dłońmi (w końcu i tak musisz później umyć twarz wodą). Ograniczenie używania bawełnianych wacików ma kilka zalet.
Po pierwsze, niektóre cery – zwłaszcza wrażliwe, naczyniowe czy trądzikowe – mogą silnie reagować na tarcie bawełnianym wacikiem. Nasze dłonie zawsze będą dużo delikatniejsze.
Po drugie – aspekt ekologiczny. Zdecydowanie lepiej dla naszej planety, jeśli waciki jednorazowe zostawimy sobie na specjalne okazje, kiedy po prostu ich użycie jest wygodniejsze (np. w podróży). Jeśli ważne są dla Ciebie wartości eco i less waste, możesz zainwestować w zestaw wacików wielokrotnego użytku!
2. Produkty usuwające brud podczas mycia
Tutaj gama produktów jest bardzo szeroka. Pozwolimy sobie więc dokonać kolejnego podziału:
2a. Produkty usuwające brud podczas mycia w formule wodnej
Tutaj zaliczamy wszystkie kosmetyki do oczyszczania skóry, których bazą jest woda. W odczuciu nie są tłuste, zazwyczaj się pienią. Do tego worka wrzucamy więc wszelkie:
- pianki
- żele
- musy
- sorbety
2b. Produkty usuwające brud podczas mycia w formule olejowej
W tej kategorii umieszczamy kosmetyki na bazie olejów. Niektóre z nich się pienią (zazwyczaj słabiej, niż produkty z kategorii 2a), inne zawierają delikatniejsze detergenty i po kontakcie z wodą nie tworzą piany. Ich wspólną cechą jest jednak przewaga fazy olejowej. W sklepach znajdziecie je pod nazwami:
- mleczka (a także wszelkie pokrewne: jogurty, śmietanki, emulsje)
- olejki (mowa tu o olejkach myjących, nie czystych olejach kosmetycznych, tę grupę omawiamy oddzielnie)
- kremy
Jak prawidłowo używać produktów do mycia twarzy?
Jeśli tego dnia używałaś zastygających, wodoodpornych kosmetyków do makijażu – najpierw możesz użyć płynu dwufazowego lub micelarnego. Usuń nim makijaż oczu i ust. Następnie przejdź do kosmetyków z grupy 2.
Pianki, żele i musy przed nałożeniem na skórę można lekko rozcieńczyć z wodą. Ta rada będzie szczególnie ważna dla posiadaczy cer wrażliwych, naczyniowych i dojrzałych. Po prostu nalej w zagłębienie dłoni odrobinę wody i dodaj dozę kosmetyku myjącego. Przed rozprowadzeniem go na twarzy, spień produkt między dłońmi.
Kosmetyki myjące rozprowadzaj na twarzy kolistymi ruchami dbając, aby prowadzić ruch do góry – w kierunku przeciwnym do siły grawitacji. Taki delikatny masaż pomoże w zachowaniu elastyczności skóry na dłużej!
Następnie spłucz kosmetyk letnią wodą. Jeśli czujesz potrzebę, możesz umyć twarz ponownie. Jeśli natomiast tego dnia nie nakładałaś ciężkich podkładów i korektorów, z reguły nie jest to konieczne.
Twarz delikatnie osusz odciskając nadmiar wody a nie pocierając. Rekomendujemy używanie jednorazowych ręczników, które można szybko pociąć np. ze starych t-shirtów i regularnie prać po każdym użyciu. To szczególnie cenna wskazówka dla osób borykających się ze zmianami zapalnymi skóry. Dobrym rozwiązaniem są też tetrowe pieluszki dla niemowląt, które są tanie, łatwo dostępne i błyskawicznie wysychają.
3. Oleje roślinne i metoda OCM
O tym punkcie dokładnie opowiadamy w osobnym wpisie: Metoda OCM | Jak oczyszczać twarz olejami?
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z nim, zwłaszcza, jeśli jesteś miłośnikiem naturalnej pielęgnacji!
Demakijaż twarzy krok po kroku
- Jeśli używasz wodoodpornej maskary, eyelinera czy zastygających pomadek – wykonaj demakijaż tych partii twarzy za pomocą płynu dwufazowego lub płynu micelarnego.
- Zwilż skórę i nanieś na nią produkt myjący. Wmasuj go okrężnymi ruchami, skupiając się na newralgicznych punktach – skrzydełka nosa, bruzdy nosowo-wargowe, linia włosów, a także szyja i dekolt.
- Spłucz twarz letnią wodą. Powtórz te dwa kroki, jeśli używasz kryjących, zastygających podkładów lub jeśli po prostu czujesz taką potrzebę.
- Delikatnie osusz twarz bawełnianym ręcznikiem odciskając nadmiar wody, a nie pocierając.
- Zaaplikuj tonik lub naturalny hydrolat i nałóż krem regenerujący, serum lub inny, ulubiony kosmetyk. 🙂
Demakijaż twarzy rano – tak czy nie?
Zdania dermatologów i kosmetologów w tej kwestii są sprzeczne. Jedni uważają, że rano twarz należy umyć dokładnie tak, jak wieczorem – z pomocą detergentów.
Inni natomiast uważają, że wystarczy tylko spłukać twarz chłodną wodą lub przetrzeć ją tonikie
Demakijaż twarzy – jaki kosmetyk wybrać?
Mnogość opcji może doprowadzić do bólu głowy. Spokojnie! Tutaj podpowiemy Ci, jakie produkty z reguły lubią dane typy cery. Pamiętaj jednak, że w kosmetycznym świecie nie można dać gwarancji skuteczności. Jedynie testując różne produkty na własnej skórze możemy odnaleźć te, które spisują się najlepiej!
Skóra sucha
Skórę suchą należy oczyszczać delikatnie i łagodnie. Rekomendujemy kosmetyki z grupy 2b., najlepiej takie, które nie zawierają silnych detergentów anionowych (SLES, SLS, ALS).
Jeśli wolisz produkty na bazie wody, wypróbuj pianki i musy. Z reguły są one delikatniejsze od żeli.
Skóra tłusta
Często powielanym błędem w pielęgnacji cery tłustej jest używanie bardzo silnych, ściągających żeli oczyszczających. Nierzadko zawierają one wysuszające alkohole i składniki takie jak cynk czy glinki.
W codziennej pielęgnacji tak drastyczne środki nie są jednak konieczne. 🙂 W myśl zasady podobne rozpuszcza podobne, możesz stosować produkty z grupy 2a, które dokładnie, ale delikatnie oczyszczą Twoją skórę. Lepiej wykonać dwukrotne mycie delikatniejszymi substancjami, niż używać mniejszej ilości agresywnie działających detergentów.
Jeśli jednak wolisz żele, oczywiście nic nie stoi Ci na przeszkodzie. Wypróbuj te z naturalnym składem. Unikaj w kosmetykach produktów o właściwościach komadogennych.
Skóra trądzikowa
Wymaga specjalnej i delikatnej pielęgnacji. Podobnie, jak przy skórze tłustej warto sięgać po mleczka i olejki, które należy bardzo dokładnie zmyć z twarzy. Oczywiście żele i pianki również mogą się dobrze sprawdzić.
Warto zwrócić uwagę na kosmetyki zawierające kwasy z grupy AHA oraz BHA. Przyspieszą one gojenie się krostek i delikatnie rozjaśnią koloryt skóry.
Skóra mieszana
Zawsze największy problem z doborem kosmetyku pojawia się przy tego typu skórze. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie dwóch różnych preparatów: dla okolic czoła, nosa i brody, czyli tzw. trefy T, najlepiej stosować żel do mycia a pozostałe partie twarzy, szyja i dekolt można oczyszczać za pomocą mleczka lub płynu micelarnego.
Całkiem prawdopodobne jednak, że gdzieś na sklepowej półce czeka na Ciebie produkt, który zaspokoi wszystkie potrzeby Twojej skóry. Szukaj czegoś z pogranicza – np. mocniej oczyszczającego musu.
Skóra wrażliwa
Potrzebuje wyjątkowo delikatnego traktowania. Zwróć uwagę na składniki potencjalnie drażniące: kompozycje zapachowe, barwniki, konserwanty, silne detergenty. Produktów dla siebie spróbuj poszukać na aptecznych półkach.