Suche dłonie | 6 naturalnych sposobów na gładką skórę dłoni
O tym, że dłonie są naszą wizytówką słyszał już chyba każdy. Zadbane paznokcie, gładka skóra i zdecydowany, ale nie za silny uścisk robią dobre pierwsze wrażenie. Jak więc poradzić sobie z problemem pękających i nieprzyjemne w dotyku rąk? Przedstawiamy sześć naturalnych kosmetyków, dzięki którym suche dłonie staną się przeszłością!
Dlaczego Twoje dłonie są suche i spierzchnięte?
Dłonie są szczególnie narażone na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Mróz i wiatr mocno dają im się we znaki, przez co skóra przesusza się, a z czasem nawet boleśnie pęka. Jeśli do tego dołożymy niekorzystne nawyki – np. sprzątanie bez rękawic, mycie rąk zimną wodą, niedokładne spłukiwanie mydła czy brak odpowiedniej pielęgnacji – katastrofa murowana!
Twoje dłonie są suche m.in. przez:
- Brak odpowiedniego nawilżania skóry
- Częstą dezynfekcję silnie przesuszającymi preparatami
- Okres jesienno-zimowy: mróz, wiatr i brak rękawiczek
- Nadmierne ogrzewanie i przesuszanie powietrza
- Mycie rąk pod zimną wodą
- Niedokładne spłukiwanie mydła
- Niewycieranie rąk do sucha po myciu ich
- Prace manualne z użyciem np. talku, kredy, papieru ściernego
- Prace domowe i ogrodowe bez rękawic ochronnych
- Problemy zdrowotne: choroby tarczycy, AZS
- Inne zawahania hormonalne: okres menopauzy, ciąża, karmienie piersią
- Wiek: osoby po 40 rż. częściej miewają problemy z przesuszonymi dłońmi
Na szczęście na suche i pękające dłonie mamy domowe sposoby!
Jak uratować suche, zniszczone dłonie?
Oczywiście należy zacząć od eliminacji szkodliwych nawyków. Wprowadź także pielęgnację odżywczą i regenerującą. Na rynku znajdziesz całą masę preparatów. A co jeśli wcale nie musisz kupować nowego kosmetyku, by odpowiednio zatroszczyć się o swoje suche i spierzchnięte dłonie?
Przedstawiamy sześć naturalnych, domowych kosmetyków, które wykonasz w kilka chwil! Możesz zużyć resztki produktów zalegających w lodówce czy szafce i przynieść ulgę przesuszonej skórze. Wszystko to w duchu eco i zero waste!
1. Natłuszczający peeling do dłoni
Suchą, zrogowaciałą skórę należy speelingować. Dzięki temu zabiegowi dłonie szybciej staną się miękkie i gładkie, a składniki odżywcze z kremów i balsamów będą się szybciej (i głębiej) wchłaniały.
Składniki
- Łyżka soli gruboziarnistej, najlepiej Epsom lub z Morza Martwego, ale może być także zwykła sól kuchenna LUB łyżka cukru
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek lub innego oleju nieschnącego lub półschnącego: olej arganowy, olej sezamowy, rozpuszczony olej kokosowy
Składniki zmieszaj ze sobą i rozprowadź po całej powierzchni rąk. Wykonuj okrężne ruchy, skupiając się głównie na miejscach ze szczególnie przesuszoną skórą: wokół paznokci, knykci czy przestrzeni między palcami. Jeśli na Twoich rękach znajdują się rany, nie stosuj soli, a peeling wykonuj bardzo delikatnie!
2. Maseczka wygładzająco-rozjaśniająca
Ten domowy kosmetyk nie tylko pomoże Ci nawilżyć i zmiękczyć skórę dłoni. Dodatek olejku cytrynowego rozjaśnia skórę i paznokcie, a soda oczyszczona delikatnie złuszcza martwy naskórek.
Składniki
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 5 kropli olejku eterycznego z cytryny
Składniki wymieszaj w miseczce, a następnie nałóż na ręce i trzymaj około 5-10 minut. Efekt zauważysz po pierwszym zabiegu! Maseczkę na dłonie można stosować 1-2 razy w tygodniu. Pamiętaj jednak, że olejku cytrynowego nie można nakładać na skórę bezpośrednio przed ekspozycją na światło UV, które emituje np. lampa używana do utwardzania hybryd i żeli!
3. Mleczna kuracja dla zniszczonych dłoni
Mleko to zapomniany kosmetyk, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu był powszechnie wykorzystywany na wiele różnych sposobów. Nasze babcie płukały w nim włosy, myły nim twarz a także dłonie! Dzięki licznym białkom i tłuszczom rozpuszczonym w mleku, popękana i zniszczona skóra regeneruje się.
Składniki
- Mleko: im tłustsze, tym lepsze!
Podgrzej mleko w płaskim naczyniu do temperatury 40°C i zanurz w nim ręce na około 10 minut. Następnie spłucz dłonie ciepłą wodą bez dodatku mydła i delikatnie wysusz miękkim ręcznikiem.
4. Balsam kokosowy
Olej kokosowy (a raczej masło, bo w temperaturze pokojowej czysty olej kokosowy jest w stanie stałym) to doskonały, uniwersalny kosmetyk. W jego składzie przeważają kwasy nasycone, dzięki czemu jest on tłusty i treściwy. Nie brak w nim rozpuszczonych cennych witamin, których tak potrzebują popękane, suche dłonie!
Składniki
- Łyżka oleju kokosowego
- Opcjonalnie: olejek lawendowy, olejek mandarynkowy, olejek geraniowy
Olej kokosowy delikatnie podgrzej (zwłaszcza, jeśli chcesz rozpuścić w nim olejki eteryczne) i wmasuj w dłonie. Załóż bawełniane rękawiczki i pozostań w nich tak długo, jak to możliwe. Taki regenerujący balsam kokosowy najlepiej stosować na noc.
5. Nawilżająca maseczka jogurtowa
Jogurt, podobnie jak inne produkty mleczne – kefir, śmietana czy zsiadłe mleko – zawiera wiele cennych dla skóry składników. Jeśli w lodówce czyha produkt z krótką datą przydatności do spożycia, możesz wykorzystać go w celu nawilżania suchych dłoni!
Składniki:
- Jogurt naturalny, lub kefir, zsiadłe mleko, śmietana
- Łyżka mąki owsianej
Składniki wymieszaj i nałóż na dłonie, np. w trakcie relaksującej kąpieli. Po upływie ok. 10 minut umyj ręce bez użycia mydła. Skóra będzie miękka, gładka i zregenerowana!
6. Crème de la crème – olejowanie dłoni
Stosując naturalne roślinne oleje, przywrócisz Twoim dłoniom piękny i zdrowy wygląd. Dodatek olejków eterycznych podkręci ich działanie!
Składniki:
- organiczny olej jojoba
- wybrane olejki eteryczne o właściwościach nawilżających, regenerujących, przyspieszających gojenie się ran
Jako bazę użyj oleju jojoba, który nie pozostawia tłustej warstwy na dłoniach. Całkowicie się wchłania i sam w sobie ma wartości odżywcze. Jako dodatek wykorzystaj olejki eteryczne, które stymulują funkcję skóry, poprawiają jej nawilżenie oraz ujędrniają ją. Szczególnie polecamy olejek lawendowy, który przyspieszy gojenie ran, wygładzi i nawilży. Olejek eteryczny paczuli czy olejek geraniowy również korzystnie wpływa na kondycję skóry. Olejek cytrynowy rozjaśni przebarwienia, a olejek rozmarynowy dodatkowo wzmocni płytkę paznokcia.
Jak często wykonywać zabieg olejowania dłoni? Pielęgnacje dłoni olejkami możesz wykonywać nawet codziennie po starannym umyciu i wysuszeniu dłoni. Gdy zobaczysz, że Twoje ręce mają odpowiedni poziom nawilżenia, zmniejsz częstotliwość zabiegów.
Zapraszamy na nasz instagramowy profil! Znajdziesz tam wiele pomysłów na domową pielęgnację z wykorzystaniem olejków eterycznych! 🙂