Olejek cedrowy — właściwości i zastosowanie
Cedry to długowieczne drzewa z rodziny sosnowatych. Osiągają znaczne rozmiary (nawet do 75 metrów!), a wyjątkowo wytrzymałe drewno cenione było już w czasach starożytnych. Olejek cedrowy znany jest ze swych wyjątkowych właściwości od tysięcy lat. Jak wykorzystywano olejek cedrowy przed wiekami, a jakie korzyści możemy czerpać z niego dziś? Zapraszamy do lektury!
Olejek cedrowy — krótki rys historyczny
Lasy cedrowe były eksploatowane od zarania dziejów. Egipcjanie i Sumerowie wykorzystywali drewno cedrowe do budowy statków, domów i świątyń. Podobno pierwsza Świątynia Jerozolimska, datowana na X w.p.n.e powstała właśnie z cedrowych desek!
Olejek cedrowy to jeden z najdłużej wykorzystywanych olejków eterycznych w dziejach ludzkości. Historia jego wytwarzania sięga 5 tysięcy lat p.n.e. Pierwsze zapiski o wykorzystywaniu cedrowych wonności zachowały się na Sumeryjskich tablicach. Czytamy na nich:
W czasach starożytnego Babilonu olejek cedrowy używany był powszechnie m.in. do sporządzania materiałów budowlanych, z których powstawały świątynie. Wierzono, że dodatek leczniczej rośliny przyniesie nowo powstałej budowli opiekę bóstw, a kapłanom da ochronę przed zarazą. Olejek cedrowy był także używany w kadzidłach i olejach, których używano do obrzędów religijnych. Choć nie możemy się wypowiadać w imieniu starożytnych bożków, faktycznie działanie olejku cedrowego mogło przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Dzisiejsze badania pokazują, że olejek cedrowy wykazuje silne właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne.
Starożytni Egipcjanie — mistrzowie zatrzymywania czasu
Starożytni Egipcjanie szczególnie dbali o zdrowie i higienę, a ilość nakładanych mazideł zależała od pozycji społecznej. Mieszanki ziołowe z olejkami eterycznymi i olejami roślinnymi wykorzystywano do pielęgnacji ciała i włosów. Dowody archeologiczne wskazują, że w kraju Faraonów stosowano naturalne dezodoranty, a skórę ozdabiano roślinnymi produktami do makijażu. Barwnik stanowił m.in. popiół z cedrowego drewna. Olejek cedrowy, a obok niego inne drogocenne olejki: różany i cynamonowy, były ważnymi składnikami perfum, oliwek i kadzideł, którymi otaczały się ważne osobistości. Także klasa niższa używała wonnych olejków, choć dla ludzi mniej zamożnych były one mniej dostępne.
Olejek cedrowy był nieodłącznym elementem rytuałów pogrzebowych w Egipcie. To m.in. dzięki niemu kapłani mogli zatrzymać proces rozkładu ciała. Żmudny proces balsamowania i mumifikacji trwał nawet kilka tygodni.
Rzymianie i ich zamiłowanie do term
W starożytnym Rzymie olejek cedrowy, obok olejku lawendowego, tymiankowego czy cynamonowego, używany był m.in. do nawaniania łaźni. Ponadto wykorzystywano go w medycynie. Starożytni uczeni zaobserwowali, że rany smarowane oliwą z oliwek z dodatkiem olejku cedrowego goją się lepiej.
Starożytne ludy na podstawie obserwacji i wieloletnich praktyk wyciągnęły wnioski, które dziś potwierdzają badania naukowe. Olejek cedrowy to prawdziwa skarbnica drogocennych właściwości!
Olejek cedrowy — właściwości i zastosowanie w farmakologii
Eteryczny olejek cedrowy wykazuje silne właściwości przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwbólowe.
Jest powszechnie stosowany jako składnik maści i innych farmaceutyków. Olejek eteryczny z cedru to niezastąpiona broń w walce z dermatozami takimi jak: łojotok, egzema, świąd skórny czy trądzik. Nanoszony na rany w odpowiednim stężeniu przyspiesza ich gojenie, zmniejsza blizny i zapobiega rozwojowi infekcji.
Działanie przeciwgrzybicze olejku cedrowego wykorzystuje się m.in. w recepturach leków zwalczających grzybicę stóp i paznokci. Olejek z cedru nie tylko zabija chorobotwórcze grzyby, ale także pielęgnuje skórę i płytkę paznokcia, wzmacnia i uelastycznia tkanki.
Olejek cedrowy, ze względu na właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, często dodawany jest do maści i leków na choroby reumatyczne. Jego rozgrzewająca moc za to szczególnie służy osobom cierpiącym z powodu bólu mięśni. W odpowiednich stężeniach, olejek cedrowy stosuje się także w kroplach na ból żołądka i inne dolegliwości gastryczne.
W inhalacjach olejek cedrowy polecany jest przede wszystkim w przypadku chorób układu oddechowego. Wspomaga organizm w trakcie infekcji, ułatwia odkrztuszanie i pozbycie się kataru. Znajdziemy go w składzie licznych wyrobów łagodzących objawy przeziębienia i grypy.
Olejek cedrowy — właściwości i aromaterapia
W aromaterapii olejek cedrowy wykorzystuje się głównie ze względu na właściwości uspakajające. Jego zapach pozwala zażegnać stres i zniwelować niepokój. Badania wykazały, że aromaterapia olejkiem cedrowym pobudza produkcję serotoniny – hormonu szczęścia.
Dowiedziono również, że olejek cedrowy pozytywnie wpływa na proces zasypiania. Można go stosować do nawaniania sypialni, aby szybciej zapaść w głęboki sen. Więcej na temat walki z bezsennością przeczytasz w artykule: Bezsenność? Znajdź pomoc w aromaterapii
Wykorzystaj niezwykłe właściwości olejku cedrowego w trakcie seansów aromaterapeutycznych. Dodaj kilka kropli do połowy wanny napełnionej wodą bądź umieść olejek w dyfuzorze. Zapach cedru pozwoli Ci się zrelaksować i wyciszyć.
Jaki zapach ma cedr?
Woń olejku eterycznego z cedru przenosi nas w sam środek iglastego lasu skąpanego w słońcu. Wyczuwamy w nim nie tylko cedrowe igły, ale także zapach rozgrzanego drewna i lekko wilgotnej ściółki. Miłośnicy leśnych spacerów z pewnością pokochają ten aromat rozprowadzony po pomieszczeniu przy pomocy kominka ceramicznego lub dyfuzora.
Olejek cedrowy ma bardzo intensywny i trwały zapach. Słodko-balsamiczny, z nutą górną, doskonale komponuje się z ziołami, np.: szałwią hiszpańską, lawendą i rozmarynem. Ubogaca zapachy cytrusów i przepięknie kontrastuje z kwiatowymi aromatami róży. W produkcji perfum olejek cedrowy jest cenionym składnikiem wielu kompozycji, zarówno damskich jak i męskich.
Olejek cedrowy — właściwości i zastosowanie w kosmetologii
Olejek cedrowy polecamy przede wszystkim do pielęgnacji skór tłustych, mieszanych, trądzikowych i łojotokowych. Jest powszechnie stosowanym składnikiem kremów, mleczek, płynów po goleniu i wielu innych kosmetyków.
Wspomaga terapię trądziku, zabijając bakterie odpowiedzialne za powstawanie krost. Normalizuje pracę gruczołów łojowych i tonizuje skórę. Wraz z olejkiem z drzewa herbacianego, stanowi niezastąpioną broń w walce z wypryskami.
Ze względu na właściwości napinające i regenerujące, olejek cedrowy znalazł zastosowanie w formulacjach dedykowanych cerom suchym i dojrzałym. Redukuje pierwsze zmarszczki, dogłębnie odżywiając skórę i pobudzając ją do przebudowy.
W kosmetologii olejek cedrowy wykorzystuje się także do pielęgnacji włosów. Jest częstym składnikiem szamponów, wcierek i odżywek. Przedłuża świeżość włosów i reguluje pracę gruczołów łojowych skóry głowy. W wcierkach nie tylko pobudza wzrost włosów, ale też wzmacnia cebulki i ogranicza nadmierne wypadanie. Dodatkowo dodaje włosom objętości i ułatwia późniejszą stylizację.
Szczególne właściwości antycellulitowe sprawiają, że olejek cedrowy jest nieocenionym składnikiem balsamów i olejków przeznaczonych do masażu i pielęgnacji ciała. Mieszanka olejku cedrowego z olejem bazowym doskonale sprawdza się w zabiegach z wykorzystaniem baniek chińskich. Skóra uelastycznia się, a cellulit staje się mniej widoczny.
Olejek cedrowy — wykorzystaj jego niesamowite właściwości!
Olejki eteryczne są wielofunkcyjne, a ogrom ich zastosowań sprawia, że każdy wybierze coś dla siebie. Oto kilka pomysłów na użycie olejku cedrowego!
1. Szampon przeciw wypadaniu włosów i przetłuszczaniu skóry głowy
- łagodny szampon o prostym składzie (np. dla dzieci)
- olejek cedrowy
Bezpośrednio do butelki szamponu dodaj 5-10 kropli olejku na każde 100 ml kosmetyku. Dokładnie wstrząśnij i myj włosy tak jak zawsze.
Włosy będą świeże i odbite od nasady. Z czasem zauważysz także ich wzmocnienie i ograniczone wypadanie. Taki szampon możesz stosować przy każdym myciu.
2. Olejowa wcierka wzmacniający cebulki włosów
- olej kosmetyczny (np. jojoba lub wiesiołkowy)
- olejek cedrowy
10-15 kropli olejku cedrowego dodaj do 100 ml oleju bazowego i dokładnie wymieszaj. Taką mieszankę nakładaj na godzinę przed planowaną kąpielą. Niewielką ilość oleju dokładnie wmasuj w skórę głowy, szczególnie skupiając się na zakolach. Następnie umyj włosy delikatnym szamponem.
Taka kuracja wzmacnia cebulki, pobudza je do wzrostu i hamuje wypadanie włosów. Ponadto pomaga ograniczyć przetłuszczanie się skóry głowy.
Jeśli lubisz eksperymentować z zapachami, możesz zmieszać ze sobą różne olejki eteryczne o podobnym działaniu. Do mieszanki dodaj też olejek lawendowy, rozmarynowy czy szałwiowy, ale pamiętaj, by nie przekroczyć zalecanego stężenia 15 kropli/100 ml oleju bazowego.
3. Maseczka oczyszczająca dla skóry trądzikowej
- pół łyżeczki sody oczyszczonej
- łyżka jogurtu naturalnego
- pół łyżeczki miodu
- 5 kropli olejku cedrowego
Mieszankę dokładnie wymieszaj, a w razie potrzeby dodaj odrobinę ciepłej wody. Nałóż ją na oczyszczoną skórę twarzy i szyi. Spłucz po kilkunastu minutach chłodną wodą i zaaplikuj ulubiony tonik i krem.
Skóra będzie napięta i gładka, a zmiany zapalne – wyciszone. Maseczkę stosuj raz w tygodniu.
Jakie właściwości olejku cedrowego są dla Ciebie szczególnie istotne?
Bibliografia:
- Najlepsze olejki eteryczne, moja aromaterapia. Iwona Konopacka-Brud, Władysław S.Brud, 2021
- Profilaktyka i leczenie chorób zakaźnych w starożytnym Egipcie, Myślińska Joanna, Banera Aleksandra, CEON, 2019
- Zastosowanie olejków eterycznych w kosmetologii, Magdalena Walasek-Janusz, Ewa Dorota Zalewska, Grażyna Zawiślak, Robert Gruszecki, UP Lublin