Olej dla noworodka – najlepszy naturalny kosmetyk dla Twojego maleństwa
Olej dla noworodka, a balsam. Koncerny farmaceutyczne i producenci kosmetyków zasypują nas bez przerwy nowymi produktami, które mają za zadanie chronić skórę najmłodszych dzieci. W rzeczywistości jednak, wbrew głoszonym przez nich sloganom, w przypadku niemowląt obowiązuje zasada, że im prostszy produkt, tym bezpieczniejszy.
Skóra człowieka to najważniejszy i największy narząd naszego ciała, spełniający mnóstwo kluczowych funkcji, które dzielą się na dwa rodzaje:
- czynne (wydzielnicze i czuciowe)
- bierne (ochronne)
i właśnie ta druga funkcja w przypadku niemowląt ma olbrzymie znaczenie dla ich poprawnego rozwoju. Swoista budowa skóry noworodków wymusza ciągłą, bardzo ostrożną i wyjątkowo delikatną pielęgnację skóry zdrowej lub w przypadku nawet drobnych podrażnień czy uszkodzeń natychmiastową reakcję. Najbezpieczniejsze wbrew niektórym opiniom i trendom są najprostsze produkty kosmetyczne o neutralnym pH, bez dodatku barwników czy substancji zapachowych.
Skóra noworodka – wszystko co musisz o niej wiedzieć
Skóra noworodka wykazuje wiele specyficznych, odrębnych cech (niezakończony proces keratynizacji, mała ilość melaniny, mniejsza liczba półdesmosomów oraz włókien zakotwiczających, tkanka podskórna zbudowana z małych zrazików komórek tłuszczowych wpływająych na słabsze jej funkcjonowanie jako bariery ochronnej, większą utratę wody z naskórka, połączonych z jednoczesnym wchłanianiem substancji z powierzchni skóry. Te cechy charakterystyczne skóry noworodka warunkują konieczność stosowania specjalnej, codziennej pielęgnacji. Jej podstawą są kąpiele (nie za częste). Oczyszczają, zmniejszają kolonizację bakterii i mogą działać relaksująco. Warto także dodać, że noworodki posiadają szczególną właściwość skóry, niewystępującą w żądnym innym przypadku. Mowa tu oczywiście o mazi płodowej. Jest to biofil, który pokrywa powierzchnię skóry. Wieloletnie badania potwierdziły, że odgrywa on ważną rolę w nawilżaniu, termoregulacji, ochronie przeciwbakteryjnej, regeneracyjnej przy uszkodzeniach i nie powinien być całkowicie usuwany podczas kąpieli.
Popularnością poszczególnych produktów, często rządzi moda. Krem z najwyższej półki cenowej jest prawdopodobnie równie skuteczny co ten tańszy, ale ma ładniejsze opakowanie i lepszy marketing. Często wśród mam panuje przekonanie, że im droższy produkt, tym lepsze działanie. Jednak to właśnie najprostsze produkty są często najlepszym rozwiązaniem. Bez zbędnych dodatków mogących uczulać. Dlatego wybierając preparaty pielęgnacyjne dla skóry swojej i naszych dzieci warto kierować się trzeba złotymi zasadami:
- Dopasowanie produktu do wieku i potrzeb skóry.
- Brak konserwantów, substancji zapachowych, które często uczulają i powodują podrażnienia.
- Cena pozwalająca na codzienne korzystanie z kosmetyku.
Dlatego właśnie klasyczny, roślinny, kosmetyczny olej dla noworodka może być lepszym rozwiązaniem niż krem lub balsam znanej firmy ze skomplikowanym i szerokim składem. Bardzo często zapominamy, że natura dostarcza nam wszystkich niezbędnych składników. Ważne, żeby korzystać z nich odpowiedzialnie.
Olej dla noworodka = olej kosmetyczny
Oleje roślinne ze względu na swe właściwości pielęgnacyjne są często stosowane w kosmetykach dla niemowląt i dzieci. Dermatolodzy polecają je z uwagi na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i innych składników wpływających na odbudowę lipidów naskórka, m.in. poprzez udział w tworzeniu cementu międzykomórkowego. Dzieciom borykającym się z AZS warto nawilżać skórę olejami bogatymi w kwas linolowy. Szczególnie polecane są oleje ze słodkich migdałów czy olej wiesiołkowy zawierający cenny kwas gamma-linolenowy.
Olej ze słodkich migdałów dla noworodka, czy klasyczny balsam?
Czy przesadne dbanie o higienę może zaszkodzić? W przypadku malutkich dzieci najważniejszy jest umiar. Każdy rodzic przecież chce dla swojej pociechy jak najlepiej i dlatego musi pamiętać, że ma ona nieco inne potrzeby niż dorosły organizm. American Academy of Dermatology wciąż zaleca, aby dzieci w wieku do 11 miesięcy kąpać nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Oczywiście ta sugestia nie dotyczy sytuacji, w których dziecko ubrudzi się, spoci, czy miało kontakt, np. z wodą morską. Ponadto szeroko zakrojone działania marketingowe korporacji marketingowych wprowadzają czasem sporo zamętu. Skutecznie oddziałują na podświadomość klientów, często finalnie ze szkodą dla ich dzieci.
Produkty pielęgnacyjne i ich rzeczywisty wpływ na skórę bobasa
W 2017 roku naukowcy z Zakładu Dermatologii Doświadczalnej i Kosmetologi, z wydziału farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przeprowadzili wyjątkowo ciekawe badanie. Poddali oni drobiazgowej analizie składy dostępnych na polskim rynku preparatów do pielęgnacji skóry noworodków i niemowląt pod kątem występowania składników o znanym potencjale uczulającym. Przeprowadzono testy na 106 preparatach. Wzięto pod uwagę zarówno te, które pozostają na skórze jak i te, które są z niej spłukiwane. Badanie skupiało się wokół sprawdzenia występowania problematycznych substancji zapachowych i konserwantów wymienionych w Europejskiej Dyrektywie Kosmetycznej (aneks III i VI). Wyniki są zatrważające!
Co najmniej jedna “problematyczna substancja zapachowa” występowała w składzie 85,8% analizowanych preparatów. Ponadto minimum jedna “problematyczna substancja konserwująca” pojawiła się w 51,9% kosmetyków. Kompozycje zapachowe o nieujawnionym składzie najczęściej ukryte były pod kryptonimem “parfum”. Jedynie 7 produktów nie zawierało żadnych substancji uczulających. Ile z nich zostało zareklamowanych jako w pełni bezpieczne produkty dla noworodków? Tego autorzy opracowania nie podają. Efekty ich prac pokazują jednak wyraźnie: nawet osoby będące przekonane, że dbają o swoje pociechy najlepiej jak się da mogą być w błędzie. Wnioski jakie należy wyciągnąć z tego badania są jednak jasne:
- prawie wszystkie kosmetyki dla noworodków i niemowląt zawierają substancje o znanym potencjale uczulającym
- większość preparatów zawiera kompozycje zapachowe o ukrytym składzie
- większość preparatów może negatywnie oddziaływać i uczulać skórę niemowląt
- konieczna jest edukacja rodziców i lekarzy na temat zagrożeń wynikających ze stosowania… kosmetyków dedykowanych najmłodszych!
Najlepsze kosmetyki dla niemowląt
Analiza rynku jasno pokazuje, że nawet specjalnie dedykowane dla dzieci kosmetyki mogą być dla nich bardzo niebezpieczne. Co zatem zrobić by nie zaszkodzić naszym pociechom? Jak zawsze matka natura przychodzi z pomocą i dostarcza nam wszystkich potrzebnych składników. Najlepsze w pielęgnacji noworodków są naturalne, zimnotłoczone oleje. Przede wszystkim polecamy do pielęgnacji olej z wiesiołka i olej ze słodkich migdałów do kąpieli noworodka. Obydwa oleje są źródłem drogocennych kwasów tłuszczowych, witamin i mikroelementów. Co ważne nie uczulają, są na prawdę bezpieczne i dodatkowo nawilżają skórę dzieci.
Olej z wiesiołka dla dzieci
Olej z wiesiołka dla dzieci skutecznie łagodzi podrażnienia, nawilża skórę jednocześnie nie zatykając porów. Dzięki temu, że jest olejem suchym, nie pozostawia na skórze filmu, szybko się wchłania i nie brudzi ubranek. Szczególnie polecamy go do pielęgnacji twarzy oraz delikatnego masażu.
CIEKAWOSTKA: olej z wiesiołka posiada wyjątkowo rzadko występujący w przyrodzie kwas gamma linolowy, który chroni osoby cierpiące na AZS (posiadające jego niedobory) i zapobiega procesowi homeostazy skóry. Naturalnie kwas ten występuje w mleku karmiącej mamy.
Olej ze słodkich migdałów dla niemowląt
Olej ze słodkich migdałów nierafinowany charakteryzuje się niezwykle silnymi właściwościami regenerującymi, nawilżającymi, łagodzącymi i ujędrniającymi. Jest to kosmetyk uniwersalny i wręcz stworzony dla świeżo upieczonych mam i ich pociech. Bardzo szybko się wchłania, nie pozostawia zapachu, zawiera duże ilości cennych kwasów, witaminy A, E, D, B oraz proteiny i sole mineralne.
Stosowany w pielęgnacji niemowląt:
- nawilża skórę
- pomaga w zwalczaniu ciemieniuchy
- wspiera walkę z łuszczycą
- łagodzi zmiany skórne występujące u dzieci z atopowym zapaleniem skóry
Stosowany przez mamy:
- poprawia kondycję skóry
- zmniejsza rozstępu (zwłaszcza te powstałe w trakcie i po ciąży)
- wygładza zmarszczki
- nadaje cerze elastyczności
Olej ze słodkich migdałów do kąpieli noworodka
Brzmi dość ryzykownie, prawda? W rzeczywistości nie ma się czego obawiać. Wystarczy wlać 1 łyżeczkę zimnotłoczonego oleju do wanienki wypełnionej wodą o bezpiecznej temperaturze. Olejek można stosować każdego dnia. Dzięki temu skóra maleństwa będzie zawsze odpowiednio nawilżona i odporna na podrażnienia. Boisz się, że woda i skóra dziecka, lub Twoje dłonie będą tłuste? Niepotrzebnie! Olej ze słodkich migdałów mimo iż nie miesza się z wodą to nawet bezpośrednio zastosowany na skórę błyskawicznie się wchłania, jest bezzapachowy i komfortowy w użyciu.
Jaki olej kosmetyczny wybrać?
Najważniejsze to kierować się wspomnianymi, trzema złotymi zasadami i uważnie czytać informacje na opakowaniach. Niestety, wielu producentów w opisach marketingowych, zwłaszcza tych zawartych na stronach internetowych przedstawia nieprawdziwe informacje. Oleje kosmetyczne powinny być zimnotłoczone, nierafinowane, przebadane dermatologicznie i kupione u sprawdzonego dostawcy. W KEJ stawiamy na naturalne składniki, które są bezpieczne dla skóry i środowiska. Warto do nas wracać!
Bibliografia:
- Analiza składu dostępnych na polskim rynku preparatów do pielęgnacji skóry noworodków i niemowląt pod kątem występowania składników o znanym potencjale uczulającym. Anna Gorczyca, Danuta Plichta, Radosław Śpiewak, Alergoprofil, 30.09.2017
- Skóra – najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy o nią! Adam J. Sybilski, Pediatr Med Rodz 2012, 8 (4)