Jakie zastosowanie i właściwości ma olejek jałowcowy z szyszkojagód?
Jałowiec to długowieczny krzew lub drzewo. W zależności od gatunku sięga nawet do 40 metrów wysokości. Gatunek jałowca pospolitego jest rozpowszechniony na wszystkich kontynentach, a dziko rosnący w szczególności w Europie, środkowej części Azji, Ameryce północnej i Afryce. Jest rośliną o niskich wymaganiach glebowych, stąd jego polska nazwa – jałowiec. Stanowi kompozycję ozdobną w parkach i ogrodach, zróżnicowaną pod względem form pokrojowych oraz zabarwienia igieł. Roślina ma krótkie kłujące igły. Owoce to małe, najpierw zielone, a po 2–3 latach ciemnoczarne kuleczki, które zawierają w miąższu owocni zbiorniczki z olejkiem eterycznym o zapachu balsamicznym. Owoce jałowca wykorzystywane są w produkcji ginu, nadając mu niepowtarzalny aromat. Również w kuchni stosuje się jałowiec jako przyprawę, w szczególności do dań myśliwskich razem z takimi przyprawami, jak rozmaryn, czosnek, majeranek. Igły i owoce jałowca uważano kiedyś za lekarstwo. W starożytnym Egipcie używano ich jako kadzidła w rytuałach religijnych. Uważano, że mają działanie oczyszczające. Medycyna ludowa polecała napar z jałowca w stanach przeziębienia, zarazie oraz bólach żołądkowych. Dzisiaj wiemy, że olejek jałowcowy to doskonały surowiec do produkcji naturalnego olejku kosmetycznego.
Jakie właściwości ma olejek jałowcowy?
Owoce jałowca, czyli szyszkojagody zbierane są z krzewów dziko rosnących, to w nich znajduje się najcenniejszy olejek. Chcąc otrzymać olejek, należy zbierać tylko mocno dojrzałe owoce późną jesienią lub zimą. Owoce niedojrzałe zawierają mniejszą ilość olejku eterycznego. Olejek to bezbarwna lub żółtawa ciecz o intensywnym, słodkawym, leśnym i balsamicznym zapachu.
Olejek jałowcowy z szyszkojagód zawsze stosuje się w połączeniu z olejem bazowym. Jako bazę możesz wybrać w zasadzie każdy olej odpowiedni dla cery tłustej, ponieważ olejek jałowcowy poleca się do cery przetłuszczającej się i problematycznej. Łagodzi wypryski skórne oraz reguluje wydzielanie sebum. Tonizuje i działa odświeżająco. Jest częstym dodatkiem do toników i żeli myjących. Możesz jednorazowo aplikować olejek do ulubionego kremu lub serum. Szybko się wchłania, pozostawia delikatne uczucie chłodu, a co najważniejsze – wspomaga walkę z niedoskonałościami cery.
Jak skutecznie pozbyć się cellulitu i rozstępów?
Kąpiel w ciepłej wodzie zawsze odpręża i pozwala odpocząć ciału po całym dniu. Dodając do wody olejek jałowcowy i lawendowy, dodatkowo je nawilżysz i ujędrnisz. Olejek jałowcowy jest częstym składnikiem kosmetyków antycellulitowych. Doskonale wspomaga walkę z pomarańczową skórką. Osoby borykające się z problemem otyłości zwykle mają również problem z rozstępami. Powstają one w wyniku rozciągania się skóry (gdy przybieramy na wadze), ale również w wyniku nagłej utraty wagi. Regularnie stosowany olejek na ciało rozjaśnia rozstępy oraz wygładza skórę. Nie oszukuj się – tylko profesjonalne zabiegi mogą usunąć rozstępy. Jednak stosując olejek, poprawisz estetykę wyglądu swojego ciała, który rozjaśni je, a Ty poczujesz komfort i swobodę. Olejek jałowcowy jest jednym z głównych składników olejku antycellulitowego do ciała i masażu KEJ. Dzięki zawartości olejku z grejpfruta, pomarańczy, jałowca, kopru włoskiego i rozmarynu są najskuteczniejszym preparatem do pielęgnacji skóry z cellulitem. Oczyszcza skórę, tonizuje i ujędrnia. Przy codziennym masażu olejkiem zobaczysz w niedługim czasie znaczącą poprawę.
Olejek jałowcowy z szyszkojagód również stosować też jako dodatek do szamponu do włosów. Jeśli Twoje włosy są słabe i przetłuszczają się, olejek będzie doskonałym uzupełnieniem kosmetyków. Włosy dłużej zachowują świeżość, są lekkie i podatne na układanie.
Odświeżanie domu z olejkiem eterycznym
W przemyśle perfumeryjnym olejek znalazł zastosowanie jako dodatek do wód toaletowych dla mężczyzn, a w przemyśle kosmetycznym dodawany jest do toników i płynów do golenia. Nadaje im świeży zapach, a dzięki swoim właściwościom doskonale tonizuje i odświeża. W chemii gospodarczej olejek jałowcowy wykorzystuje się do aromatyzowania odświeżaczy. Chcąc cieszyć się zapachem jałowca, nie trzeba kupować w sklepie sztucznych odświeżaczy z mnóstwem zbędnych składników. Kilka kropli olejku jałowcowego wystarczy zapalić w kominku zapachowym. Olejek możesz łączyć z innym ulubionym olejkiem, ale najlepiej komponuje się z bergamotowym, szałwiowym, geraniowym, grejpfrutowym, lawendowym i rozmarynowym.
A Ty jaką kompozycję zapachową wybierasz?
Przejdź do sklepu
Zachęcamy do odwiedzenia naszego fanpage’a na Facebooku – bądź na bieżąco z promocjami w internetowym sklepie KEJ!