Olejek lemongrasowy 10 ml

Olejek eteryczny z trawy cytrynowej KEJ – w 100% naturalny, wegański | Cymbopogon Flexuosus Herb Oil

  • Dogłębnie oczyszcza skórę twarzy i zmniejsza jej niedoskonałości.
  • Regeneruje i ujędrnia skórę całego ciała.
  • Stosowany do inhalacji udrożni zatkany nos i zatoki.
  • Odstrasza komary i kleszcze.
  • Może być wykorzystywany przy hodowli pszczół miodnych.

14,60 

Olejek lemongrasowy KEJ otrzymywany jest przez destylację świeżej lub podsuszonej trawy cytrynowej z parą wodną przez okres około 1-3 godzin. W trakcie tego procesu nie są stosowane żadne produkty chemiczne, przez co olejek z trawy cytrynowej KEJ zachowuje swoje szczególne cechy. Obecnie, przez swoje właściwości odkażające jest często stosowany w lecznictwie jako środek przeciwdrobnoustrojowy do odświeżania i dezynfekowania różnych powierzchni.

Olejek z trawy cytrynowej – właściwości

Olejek lemongrasowy – na co działa i w jaki sposób powstaje? Do uzyskania olejku lemongrasowego wykorzystuje się trawy pochodzące wyłącznie z upraw plantacyjnych. Palczatka cytrynowa, bo tak nazywa się inaczej trawa cytrynowa, pochodzi prawdopodobnie z Indii, a do dzisiaj dziko rośnie na terenach tropikalnych i subtropikalnych Azji. Roślina o grubych, wieloletnich źdźbłach, rośnie do 2 metrów wysokości. Trawa cytrynowa wymaga tropikalnego klimatu, zbiory dokonuje się 4-6 razy w ciągu roku. Otrzymany olejek ma barwę żółtą lub czerwonobrązową, o świeżym, intensywnym zapachu cytrynowym.

Olejek z trawy cytrynowej jest szeroko wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym do aromatyzowania dezodorantów, popularnych perfum, mydeł, detergentów, a nawet produktów chemii gospodarczej. Na co pomaga olejek z trawy cytrynowej? Z pewnością warto zwrócić uwagę na jego wpływ na:

  • Skórę
    Olejek lemongrasowy na skórę ma silne działanie ściągające. W związku z tym jest często dodawany do kremów regenerujących zwiotczałą skórę oraz do kremów przeciwtrądzikowych. Olejek z trawy cytrynowej do twarzy możesz wykorzystać podczas swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej, zwłaszcza jeśli zależy Ci na dogłębnym oczyszczeniu skóry oraz na zmniejszeniu widoczności jej niedoskonałości. Olejek lemongrass odblokowuje pory oraz zmniejsza ich wielkość – pomoże Ci więc pozbyć się wyprysków i zaskórników. Będzie też pomocny przy niwelowaniu przebarwień skóry. Działa odświeżająco i dezynfekująco.
  • Skórę całego ciała
    Olejek lemongrasowy jest częstym dodatkiem do kosmetyków regenerujących skórę całego ciała. Jeśli masz problem ze zwiotczałą skórą po nagłej utracie wagi, olejek lemongrasowy pomoże Ci ją ujędrnić i uelastycznić. Dodaj 2 krople olejku do balsamu ujędrniającego i rozprowadź go na ciele, wmasowując preparat w skórę. Balsam z dodatkiem olejku z trawy cytrynowej będzie odpowiedni do walki z cellulitem, rozstępami czy bliznami.
Naturalny olejek eteryczny lemongrasowy, 10 ml

Olejek eteryczny z trawy cytrynowej działa również na:

  • Drogi oddechowe
    Olejek lemongrasowy – działanie tego naturalnego produktu przejawia się także w jego dobroczynnym wpływie na drogi oddechowe. Przede wszystkim ze względu na to, że ma on właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Tym samym inhalacje z zastosowaniem tego olejku pomogą udrożnić zatoki oraz nos.
  • Układ pokarmowy
    Jeśli dalej zastanawiasz się do czego jeszcze może służyć olejek lemongrasowy, to na pewno warto wiedzieć, że ma on także dobroczynny wpływ na układ pokarmowy. Może pomóc zniwelować problemy związane z zaburzeniami trawienia, będzie odpowiedni przy kolkach jelitowych oraz przy niestrawności.

Olejek z trawy cytrynowej – zastosowanie

Eteryczny olejek z trawy cytrynowej – jak stosować go w praktyce, aby czerpać korzyść z jego dobroczynnych właściwości?

  • w kąpieli: wlej do ½ wanny ciepłej wody 2-3 krople olejku.
  • podczas masażu: wymieszaj 1-2 krople z łyżką stołową dowolnego oleju bazowego np. arganowego, jojoba, z wiesiołka, z pestek winogron lub łyżką oliwy z oliwek.
  • w aromaterapii: wlej kilka kropli do wypełnionej ciepłą wodą sauny kosmetycznej.
  • przy pielęgnacji skóry.
  • do nawaniania pomieszczeń przy użyciu kominków oraz dyfuzorów.

Co jeszcze warto wiedzieć o olejku eterycznym lemongrasowym?

  • Olejek lemongrasowy aromaterapia
    Olejek z trawy cytrynowej można bez przeszkód wykorzystywać do aromaterapii. Użyty w dyfuzorze czy w kominku może wprowadzić do wnętrza orzeźwiający aromat, a dodatkowo ma działanie dezynfekujące. Jak pachnie olejek lemongrasowy? Zapach olejku z trawy cytrynowej jest bardzo intensywny, świeży, cytrynowy z wyraźną gorzką, a nawet ziołową nutą. Na pewno warto mieć go w swoim biurze, także tym domowym. Stosowany do nawaniania powietrza zmniejszy pobudzenie nerwowe, stres, a nawet bóle głowy. Dodatkowo ma właściwości uspokajające.*
  • Z czym łączyć olejek lemongrasowy?
    Olejki eteryczne KEJ można łączyć ze sobą po to, aby stworzyć ciekawe kompozycje zapachowe – będzie się on dobrze komponował z olejkiem geraniowym, lawendowym lub też rozmarynowym.
  • Olejek z trawy cytrynowej a olejek lemongrasowy – gdzie kupić?
    Najważniejszym pytaniem jest to, czy olejek lemongrasowy to to samo, co olejek z trawy cytrynowej. Odpowiedź na to pytanie nie do końca jest jednoznaczna. Z definicji olejek lemongrasowy to inaczej olejek palczatki cytrynowej lub właśnie olejek trawy cytrynowej. W rzeczywistości różnice dotyczą jedynie pochodzenia surowca, z którego wytwarzany jest olejek i jego rodzaju. Najcenniejszą odmianą palczatki jest Cymbopogon Flexuosus używany do produkcji olejku lemongrasowego KEJ. W handlu często spotyka się także olejki wytworzone z zachodnio-indyjskiej Cymbopogon citratus oraz pochodnych odmiany Cymbopogon, które są znacznie tańsze i gorsze jakościowo przez występowanie w nich mircenu – niekorzystnego węglowodoru monoterpenowego.
  • Olejek z trawy cytrynowej na komary
    Według literatury aromaterapeutyczne olejek lemongrasowy na kleszcze oraz komary ma działanie odstraszające. Odpędza owady i za pewne dlatego jest częstym dodatkiem do różnego rodzaju produktów na insekty. Taki preparat o bardzo prostym składzie możesz spróbować wykonać samodzielnie łącząc 2-3 ml olejku z 100 g alkoholu lub też wody. Powstały spray odstraszający owady można wykorzystać chociażby do spryskiwania ubrań.
Naturalny olejek eteryczny z trawy cytrynowej KEJ

• Olejek z trawy cytrynowej dla pszczół

Olejek lemongrasowy może być wykorzystywany przy hodowli pszczół miodnych, gdyż jego zapach bardzo dobrze naśladuje feromon, który jest wydzielany przez królową w kolonii. Esencja olejku pozwala więc zachęcić pszczoły do zmiany struktury kolonii oraz do przeprowadzenia jej w nowe miejsce. Zapach
olejku przyciąga pszczoły, które w ulu pełnią funkcję robotnic. Działa na nie uspokajająco.

• Olejek z trawy cytrynowej – czy neutralizuje nieprzyjemne zapachy?

Olejek lemongrasowy ma właściwości dezodorujące. Oznacza to, że rozpylany w pomieszczeniach będzie w stanie zneutralizować nieprzyjemne zapachy i dodać wnętrzu świeżości. Dlatego też warto wykorzystywać go jako dodatek do mieszanek zapachowych do dyfuzora we własnym domu.

Skład INCI i dodatkowe informacje

  • Ze względu na swój skład chemiczny olejek lemongrasowy powinien być przechowywane w dokładnie zamkniętych pojemnikach, w chłodnym i ciemnym miejscu, w temperaturze 10-20 stopni.
  • Tak jak inne olejki eteryczne KEJ, olejek lemongrasowy został przebadany dermatologicznie i jest zarejestrowany w europejskiej bazie CPNP.
  • Olejek o silnym działaniu, nie używaj go w nadmiarze gdyż może powodować podrażnienie skóry.
  • Olejek z trawy cytrynowej w ciąży – nie jest zalecany do stosowania przez przyszłe mamy ani też przez kobiety karmiące piersią.
  • Nie stosuj nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę. W celu wyeliminowania niekorzystnych reakcji alergicznych przed zastosowaniem zaleca się wykonanie próby na małym fragmencie skóry (kroplę olejku rozpuścić w łyżce stołowej oleju roślinnego i nanieść na skórę).
  • Olejek jest produktem kosmetycznym. Produkt nie jest wyrobem medycznym, ani produktem leczniczym. Stosowanie produktu kosmetycznego nie może zastępować stosowania produktu leczniczego, a w przypadku choroby należy zasięgnąć porady lekarza.
  • Do stosowania zewnętrznego.
  • Ingredients/Składniki INCI: Cymbopogon Flexuosus Herb Oil, Citral*, Geraniol*, Linalool*, Limonene*, Citronellol*, Eugenol*.
    *naturalnie występujący w surowcu.
  • Kraj pochodzenia: Gwatemala.
  • Numer katalogowy: 8027-0010.

Źródło:
*Najcenniejsze olejki eteryczne, cz. II, Anna Lis, Monografie Politechniki Łódzkiej, Łódź

Co na to medycyna?

W 2014 roku opublikowano wyniki badań, które potwierdziły przeciwgrzybicze działanie olejku z trawy cytrynowej. Podczas badania zahamowaniu uległ rozwój grzybów niektórych gatunków wraz ze wzrostem objętości zaaplikowanego olejku. Sprawdzano także przeciwzapalne właściwości olejku lemongrasowego. Potwierdzono, że podanie doustne określonej dawki preparatu zmniejszyło występujący w organizmie stan zapalny. Kolejne badania pozwoliły potwierdzić, że preparat jest w stanie zahamować odpowiedź zapalną skóry. Tym samym potwierdzono, że olejek lemongrasowy ma wysoki potencjał jeśli chodzi o leczenie infekcji grzybiczych oraz stanów zapalnych skóry także u człowieka.

Mohamed Nadjib Boukhatem , Mohamed Amine Ferhat , Abdelkrim Kameli, Fairouz Saidi, Hadjer Tchoketch Kebir, Lemon grass (Cymbopogon citratus) essential oil as a potent anti-inflammatory and antifungal drugs, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25242268/

Opinie

Nie ma jeszcze opinii o tym produkcie
Dodaj opinie
Pokaż opinie

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Olejek lemongrasowy 10 ml”