Plaga komarów w Polsce — naturalne sposoby do walki z komarami
Po deszczowym maju przyszła do Polski wraz z powietrzem zwrotnikowym fala upałów. Przyniosła ona ze sobą plagę komarów, która skutecznie uprzykrza nam życie. Aktywności na świeżym powietrzu stają się przez nie udręką dla dzieci, dorosłych, a także zwierząt. Komary obecnie spotkać można dosłownie wszędzie i w ilościach do tej pory niespotykanych.
Jeśli nie chcesz więcej korzystać z często szkodliwych i nieskutecznych chemicznych środków przeciw komarom, wypróbuj nasze naturalne sposoby na walkę z tymi owadami.
Przepis na preparat z olejkiem lawendowym, z goździków oraz z drzewa herbacianego
Najszybszy preparat otrzymasz z wymieszania olejku eterycznego w wodzie (ok. 40 kropli na 100 ml wody). Najlepiej sprawdzają się olejek lawendowy, olejek goździkowy oraz olejek z drzewa herbacianego. Mieszankę możesz bez problemu przygotować w warunkach domowych. Wodę wlej do butelki, dodaj krople wybranego olejku lub zmieszaj olejki, zachowując proporcje. Środek rozpyl bezpośrednio na ciało, na ubrania czy okolice okien i drzwi. Czynność tę powtarzaj regularnie, przede wszystkim, gdy jesteś na zewnątrz.
Preparat możesz przygotować oczywiście w większej ilości i z zastosowaniem innych olejków — owady nie znoszą też zapachu eukaliptusa oraz trawy cytrynowej.
Przepis na preparat z olejkiem eukaliptusowym i z trawy cytrynowej
- 100 ml oleju bazowego (świetnie sprawdzi się z pestek winogron)
- około 50-100 kropli olejku eterycznego (lub mieszanki olejków), np. 30 kropli olejku z trawy cytrynowej, 30 kropli olejku goździkowego i 20 kropli olejku eukaliptusowego
Przygotowanie: Wystarczy składniki wymieszać w butelce. Spryskuj ciało co około 2 godziny.
Przepis na preparat z olejków mieszanych.
Do wykonania sprayu przeciwko komarom potrzebne będą:
- buteleczka z atomizerem
- 30 kropli olejku geranium
- 20 kropli olejku z trawy cytrynowej
- 30 kropli olejku z eukaliptusa
- 10 kropli olejku lawendowego
- 10 kropli olejku rozmarynowego
- 1 łyżka spirytusu
- 40 ml hydrolatu oczarowego, bądź hydrolatu z lawendy (wtedy możemy pominąć dodatek olejku lawendowego)
- 50 ml wody destylowanej (nie używamy wody mineralnej i kranowej, woda destylowana posiada pH neutralne dla człowieka, stosuje się ją w przygotowaniu kosmetyków)
Przygotowanie: Mieszankę wykonaj w następującej kolejności: olejki wlej do butelki, dodaj spirytus i energicznie wymieszaj. Następnie dodaj hydrolat z oczaru lub lawendy i wodę destylowaną. Aplikuj na odkryte ciało i na ubranie.
Kominek zapachowy – nietypowy a skuteczny sposób na komary
Największą aktywność komary wykazują wieczorem, właśnie wtedy, gdy po całym dniu zmęczeni chcielibyśmy spokojnie usiąść w wygodnym hamaku na tarasie czy fotelu na balkonie. Na szczęście i temu jesteśmy w stanie zaradzić. Wystarczy przygotować kominek zapachowy. Należy przygotować 1—2 łyżki wody, dodać kilka kropli ulubionych olejków o właściwościach odstraszających owady np. z goździka, trawy cytrynowej lub olejek paczuli.
Zwróć uwagę:
- Przed każdym użyciem olejków wykonaj próbę uczuleniową (najlepiej za uchem).
- Preparaty z dodatkiem olejków eterycznych mogą być stosowane przez dzieci od 3 roku życia.
- Mieszanką możesz również spryskać zwierzęta, ale musisz obserwować, czy nie wykazują reakcji uczuleniowych.
- Przed każdym użyciem butelkę należy wstrząsnąć. Najlepiej sprawdzi się butelka z ciemnego szkła.
- Preparatów nie wystawiaj na działanie promieni słonecznych.
Daj nam znać o efektach!