Skuteczna depilacja? To ta bez podrażnień!
Nadmierne owłosienie ciała było postrzegane za defekt urody od tysiącleci. W starożytnym Egipcie gładka skóra była synonimem wysokiej pozycji społecznej, dlatego zarówno kobiety, jak i mężczyźni pozbywali się włosów… nawet z głowy! Jedynie brwi i rzęsy mogły pozostać na swoim miejscu. Tak skuteczna depilacja możliwa była dzięki paście cukrowej, sporządzanej z miodu.
Dziś do dyspozycji mamy cały wachlarz metod depilacji. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni chętnie korzystają z profesjonalnych zabiegów w salonach kosmetycznych. Najczęściej gwarantują one długotrwały efekt, ale i znaczne koszty. O gładką skórę możemy zadbać także w domowym zaciszu.
W tym artykule omówimy pokrótce metody depilacji oraz przedstawimy przepis na 100% naturalną pastę cukrową z dodatkiem olejków eterycznych. Znajdziesz tu także recepturę na oliwkę łagodzącą podrażnienia. Bo w końcu skuteczna depilacja to taka, która pozostawia skórę gładką i miękka — bez podrażnień i wrastających włosków!
Metody depilacji — którą wybrać?
Niestety, najczęściej tę najlepszą metodę depilacji dobierzesz metodą prób i błędów. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników: rodzaj Twojej skóry, grubość włosa, powierzchnię, którą chcesz depilować a także próg bólu czy zasobność portfela.
Jednorazowa maszynka
To zdecydowanie najszybsza i najtańsza metoda pozbycia się owłosienia. Zupełnie bezbolesna, ale jednocześnie najmniej trwała. Efekt często jest jednodniowy, a skóra po goleniu maszynką bywa podrażniona. Częstym problemem są pojawiające się krostki i wrastające włoski.
Aby temu zaradzić, stosuj odpowiednie pianki lub żele do depilacji. Nie tylko nawilżą skórę i zapobiegną podrażnieniom, ale i zapewnią odpowiedni poślizg dla ostrzy maszynki.
Krem do depilacji
Krem do depilacji to chemiczny odpowiednik maszynki. Preparat jest tani i ogólnodostępny, a zabieg – szybki i bezbolesny, ale nietrwały. Jeśli Twoje włosy odrastają szybko, to prawdopodobnie depilacja kremem będzie konieczna co 2-3 dni.
Pamiętaj, aby każdorazowo przed użyciem nowego preparatu wykonać próbę uczuleniową! Składniki zawarte w kremach do depilacji mają za zadanie osłabić i rozpuścić włos, bywają więc drażniące. Jeśli po 24 godzinach nie zauważysz niepokojącej wysypki lub zaczerwienienia, preparat możesz nałożyć na większą partię ciała.
Wosk do depilacji
Depilację woskiem możesz wykonać zarówno w domu, jak i w salonie kosmetycznym. Skuteczność tej metody zależy w dużym stopniu od umiejętności osoby wykonującej zabieg. Sprawnie zrywany wosk przysparza dużo mniej bólu, choć — nie oszukujmy się — dla większości z nas depilacja woskiem nie będzie należała do przyjemnych doświadczeń.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do depilacji woskiem. Dzielą się one na tzw. woski miękkie i twarde. W przypadku wosków twardych, nie stosuje się dodatkowych plastrów. Lekko ciepły wosk nakłada się na skórę i czeka, aż zaschnie. Taki fragment zrywa się w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu włosa. Ruch musi być płynny, szybki i zdecydowany, co wymaga wprawy.
Woski miękkie cechują się bardziej płynną konsystencją. Wosk rozgrzewa się w ciepłej wodzie i nakłada na skórę. Gdy lekko stwardnieje, przykłada się plaster i odrywa się go zdecydowanym ruchem, w kierunku “pod włos”.
Depilacja woskiem jest trwalsza od wymienionych poprzednio, ponieważ usuwa włos razem z mieszkiem. Po zabiegu efekt gładkiej skóry utrzymuje się nawet do kilku tygodni. Jest jednak znaczna grupa osób, dla których ten rodzaj depilacji jest zbyt bolesny.
Pasta cukrowa
Jest alternatywą dla wosku do depilacji. Zabieg z wykorzystaniem pasty cukrowej zazwyczaj jest mniej bolesny, ale trwa dłużej. Jednorazowo pastą można depilować mniejszy fragment ciała. Ze względu na delikatniejsze działanie, jest bardziej polecana dla osób z rozszerzonymi naczynkami i skórą wrażliwą. Podobno sprawnie zrywana pasta cukrowa prawie nie boli, ale jak zawsze, odczucie zależy od indywidualnego progu bólu.
Depilację pastą cukrową oferują salony kosmetyczne, ale gotowy produkt kupisz w każdej drogerii. Ponadto, taką pastę możesz wykonać samodzielnie w domu. Przepis i nasze rady na wykorzystanie w niej mocy aromaterapii znajdziesz w dalszej części artykułu!
Depilator elektryczny
To kolejna skuteczna, ale bolesna metoda pozbywania się nadmiernego owłosienia. Depilator usuwa włoski wraz z cebulkami, dlatego z każdym zabiegiem jest ich coraz mniej. By złagodzić ból podczas użytkowania, producenci proponują depilatory z dodatkowymi chłodzącymi nasadkami lub masażerami. Niektóre z nich można też stosować pod wodą. Efekt ich działania jest różny i ponownie, odczucia zależą od indywidualnego progu bólu. Z pewnością im dłużej będziesz stosować tę metodę, tym ból będzie mniej odczuwalny.
Efekt gładkiej skóry utrzymuje się przez 3-4 tygodnie. Niestety, częstym efektem ubocznym są podrażnienia i wrastające włoski.
Depilacja laserowa
Obecnie uznawana za najbardziej skuteczną i trwałą metodę. Ma na celu na stałe usunąć cebulki włosa, dzięki czemu możemy cieszyć się efektami przez wiele lat. Zabieg wykonywany jest w salonie kosmetycznym, powtarzany systematycznie od 5 do 7 razy, w odstępach od 6 do 12 tygodni. Następnie, co najmniej raz w roku, należy wykonać sesję przypominającą.
Depilacja laserem wykonywana jest na ogoloną wcześniej skórę w wybranych partiach ciała. Niestety są trzy minusy takiego zabiegu. Po pierwsze jest to wysoka cena. Nie da się ukryć, że jest to najdroższy sposób pozbycia się niechcianego owłosienia. Po drugie — nie każdy rodzaj włosa nadaje się na poddanie zabiegowi. Jedynie osoby z włoskami ciemnymi mają szansę na przeprowadzenie skutecznej depilacji. Po trzecie — ból. Zwłaszcza depilacja delikatnych miejsc, takich jak pachy czy okolice intymne, bywa bardzo bolesna. Na szczęście z każdym kolejnym zabiegiem włosów jest mniej, a odczucia są coraz łagodniejsze.
Niektórzy z producentów nowoczesnych urządzeń do depilacji laserem twierdzą, że ich zabiegi nie powodują bólu. Ponownie jednak przypominamy, że zależy to nie tylko od parametrów zabiegu, ale i naszych indywidualnych odczuć. Jeśli zdecydujesz się na zabieg depilacji laserem, koniecznie wybierz salon kosmetyczny godny zaufania. Osoba przeprowadzająca zabieg powinna odbyć specjalistyczne szkolenie z zakresu obsługi konkretnego urządzenia.
Skuteczna depilacja pastą cukrową w domu
Pasta cukrowa jest specyfikiem, którym możesz zastąpić wosk do depilacji. To doskonały sposób na depilację miejsc intymnych i pach, ponieważ pasta cukrowa jest delikatniejsza i bardziej precyzyjna od wosku. Na dodatek —możesz wykonać ją samodzielnie w domu, korzystając jedynie z naturalnych składników. Nasz przepis wzbogacony jest o dobroczynną moc olejków eterycznych. Koniecznie wypróbuj na własnej skórze!
Wszystkie składniki umieść w rondelku i powoli podgrzewaj, delikatnie mieszając. Gdy pasta nabierze karmelowego koloru, możesz przelać ją do czystego pojemnika. Powinna mieć konsystencję gęstego, lepkiego żelu.
Domową pastę cukrową przechowuj w szczelnie zamkniętym słoiczku, najlepiej w lodówce. Zużyj w ciągu dwóch miesięcy.
Jak wykonać zabieg domową pastą cukrową?
Przed rozpoczęciem depilacji, podgrzej pastę w kąpieli wodnej. Powinna być na tyle ciepła, aby z łatwością rozprowadzić ją na skórze. Pamiętaj jednak, aby nie nakładać gorącego preparatu!
Pastę nakładaj na małe fragmenty skóry, mocno przyciskając. Następnie przyłóż do niej odpowiednio docięty fragment tkaniny i kilkukrotnie przejedź po nim otwartą dłonią w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa. Następnie zerwij zdecydowanym ruchem! Plaster z pasty i tkaniny możesz użyć ponownie na innym fragmencie ciała, tak długo, jak zachowuje swoje właściwości. Oczywiście przy kolejnym zabiegu skorzystaj z nowych kawałków tkaniny i pasty.
Możesz także spróbować depilacji bezpaskowej. Nałóż większą ilość pasty i poczekaj, aż całkiem zastygnie. Zerwij zaschniętą pastę “pod włos”. Możesz rozgrzać ją w dłoniach i rozprowadzić na innym fragmencie skóry, ale ponownie — po zabiegu wyrzuć zużytą pastę.
Olejki eteryczne dodane do domowej pasty zmniejszą podrażnienia i zapobiegną powstawaniu bolesnych stanów zapalnych. Dzięki silnym właściwościom antybakteryjnym lawendy i tymianku, skóra po depilacji pozostanie gładka i wolna od krostek. Dodatkowo zapach roztaczany przez olejki eteryczne wprawi Cię w doskonały nastrój. Depilacja może być nie tylko skuteczna, ale i przyjemna!
Podrażnienia po depilacji — naturalne rozwiązania
Depilacja ma zapewnić nam gładką, przyjemną w dotyku skórę. Często jednak w miejsce niechcianego owłosienia pojawiają się równie nieproszone krostki i podrażnienia. Na szczęście można z nimi walczyć!
Skąd biorą się podrażnienia po goleniu?
Zabieg depilacji uwrażliwia skórę. W reakcji obronnej pojawia się dyskomfort i zaczerwienienie, które najczęściej mija szybko. Ukojenie przyniosą kremy i żele, które szybko nawilżą podrażnioną skórę.
Poważniejsze podrażnienia często pojawiają się na skutek niewłaściwej pielęgnacji skóry lub nieprawidłowo wykonanego zabiegu.
- zbyt agresywny peeling przed zabiegiem
- używanie kosmetyków uwrażliwiających skórę w codziennej pielęgnacji, np. zawierających retinol i kwasy
- brak codziennej pielęgnacji skóry — wysuszona, odwodniona i niepeelingowana skóra zdecydowanie łatwiej ulegnie podrażnieniom
- nieprawidłowa technika depilacji: zły kierunek zrywania wosku lub pasty, niewprawny ruch, źle dobrane parametry urządzenia a nawet tępe ostra maszynki
- łączenie kremów do depilacji i maszynki jednorazowej
- wielokrotna depilacja tego samego miejsca podczas jednego zabiegu
Nawet po wyeliminowaniu powyższych aspektów, podrażnienia, krostki i wrastające włoski wciąż mogą pojawiać się na wydepilowanej skórze. Na szczęście natura przychodzi nam z pomocą!
Skomponuj swoją własną oliwkę łagodzącą podrażnienia
Podrażniona skóra po depilacji wymaga delikatnego traktowania. Nierzadko pojawiają się na niej mikro ranki i zadrapania, dlatego warto przyłożyć szczególną uwagę do kosmetyków, które się na nią nakłada.
Recepturę tego kosmetyku możesz modyfikować względem swoich preferencji zapachowych. Do wykonania domowej oliwki kojącej podrażnienia po goleniu możesz wybrać jeden (lub kilka) z poniższych olejków eterycznych:
- olejek eukaliptusowy – wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe, w odpowiednim stężeniu rewelacyjnie łagodzi podrażnioną skórę. Ma świeży, orzeźwiający, mentolowo-ziołowy zapach i dobrze komponuje się z olejkiem jałowcowym, tymiankowym, lawendowym.
- olejek lawendowy – swoją popularność zawdzięcza rewelacyjnym właściwościom łagodzącym i uspakajającym. Ma charakterystyczny, kwiatowo-ziołowy zapach. Tworzy udane kompozycje aromatyczne z olejkami: jałowcowym i z mięty pieprzowej.
- olejek jałowcowy z szyszkojagód – szczególnie polecany cerom trądzikowym, doskonale wspomaga proces gojenia się ran. Podobnie jak olejek z mięty pieprzowej, ogranicza rozwój bakterii wywołujących stany zapalne mieszków włosowych. Jego zapach określamy jako słodkawy, leśny i balsamiczny. Tworzy udany duet z olejkiem lawendowym!
- olejek tymiankowy – wykazuje silne właściwości bakterio- i grzybobójcze. Pomaga w gojeniu się ran i łagodzi podrażnioną skórę. Cechuje go intensywny, słodki, korzenno-ziołowy zapach, który doskonale współgra z zapachem olejku eukaliptusowego.
Oliwka łagodząca podrażnienia po depilacji: wykorzystaj moc olejków eterycznych!
Wykonanie swojej własnej oliwki jest bardzo proste. Potrzebujesz jedynie czystej, zakręcanej buteleczki (najlepiej z ciemnego szkła) oraz oleju bazowego i wybranych przez Ciebie olejków eterycznych.
Po prostu wkrop do oleju z wiesiołka wybrane przez Ciebie olejki w odpowiedniej ilości. Pamiętaj, aby nie przekraczać zalecanej ilości 15 kropli olejków eterycznych na 50 ml oleju bazowego. Taka ilość jest w zupełności wystarczająca i bezpieczna!
Nasza porada: w asortymencie KEJ znajdziesz doskonałej jakości, zimnotłoczony olej z wiesiołka. Po prostu wkrop do niego wybrane olejki eteryczne i oliwka gotowa! Wygodna buteleczka z pompką ułatwi aplikację.
Bądź na bieżąco z naszymi pomysłami i obserwuj nasze profile po więcej aromaterapeutycznej wiedzy! Znajdziesz nas tutaj: Facebook || Instagram