Olejek rozmarynowy – właściwości i zastosowanie

Olejek rozmarynowy pochodzi z rozmarynu lekarskiego – wiecznie zielonego krzewu o liściach przypominających igły. Działa prozdrowotnie, wspierając skórę, włosy i stawy. Trafia do kosmetyków, leków i przypraw. Jest też elementem świec i odświeżaczy powietrza. Przeczytaj tekst i poznaj właściwości olejku rozmarynowego i sposoby na jego zastosowanie!

Olejek rozmarynowy cena
Naturalny olejek rozmarynowy – niezastąpiony w domowej apteczce!

Olejek rozmarynowy – jak powstaje?

Olejek rozmarynowy pochodzi z liści rozmarynu lekarskiego. Świeżo zebrane, jednoroczne, ulistnione gałązki roślinny są poddane działaniu pary wodnej; po około dwóch godzinach i bez użycia żadnych środków chemicznych, powstaje esencjonalny olejek z rozmarynu. Zaraz po przygotowaniu jest bezbarwną cieczą i dopiero wraz z upływem czasu brunatnieje.

Jak pachnie olejek rozmarynowy?

Charakteryzuje go intensywny, specyficzny, mocno ziołowy i lekko drzewny zapach , o średniej, kamforowej nucie. Zwróć na niego szczególną uwagę, bo wszelkie odstępstwa w zapachu mogą wskazywać na kiepską jakość produktu. Zbyt drażniący zapach to skutek użycia kilkuletnich roślin; często dochodzi też do fałszowania esencji terpentyną lub frakcjami olejku kamforowego.

Olejek rozmarynowy – skład

W olejku rozmarynowym znajduje się wiele cennych związków chemicznych. To przede wszystkim terpenty: cyneol, kamfora i alfa-pinen, linalol i geraniol. Im produkt zawdzięcza intensywny, ziołowy zapach. W olejku występuje też eugenol – związek chemiczny z grupy fenoli, występujący również w… cynamonie. Sporo w nim antyoksydantów, składników przeciwbakteryjnych i grzybostatycznych.

Olejek eteryczny rozmarynowy – działanie

Zdobywający coraz większą popularność olejek eteryczny rozmarynowy wykorzystujemy zarówno w medycynie, kosmetologii, jak i aromaterapii.

Olejek eteryczny rozmarynowy na włosy
Naturalna metoda poprawy kondycji włosów

Olejek rozmarynowy na włosy

Przede wszystkim pamiętaj, że olejek rozmarynowy – i każdy inny olejek eteryczny – nie powinien być stosowany na włosy czy skórę w czystej postaci. Należy go rozcieńczyć w porcji oleju bazowego: kokosowego, arganowego, ze słodkich migdałów lub dodać do ulubionego kosmetyku: maseczki, odżywki, wcierki.

Przygotowaną w ten sposób mieszankę możesz śmiało nałożyć na włosy – na kilkadziesiąt minut lub kilka godzin, a także wetrzeć w skórę głowy. Dobrym pomysłem na wykorzystanie dobroczynnych właściwości produktu jest także płukanka – dodaj 2-3 krople oleju do szklanki wody. Z nią szybko i łatwo oczyścisz włosy i zregenerujesz je od cebulki aż po same końce. Pamiętaj o regularności! Tylko takie stosowanie olejku rozmarynowego na włosy ma sens!

Jak olejek rozmarynowy działa na włosy?

  • Przyspiesza wzrost – stymuluje mieszki włosowe i tym samym przyspiesza porost włosów. Potwierdzają to badania naukowców badających skuteczność olejku rozmarynowego w leczeniu łysienia androgenowego, którzy na końcu trzymiesięcznej terapii obserwowali u badanych znaczny przyrost włosów w porównaniu z punktem wyjściowym. Trzeba jednak zaznaczyć, że duże znaczenie w kontekście powodzenia takiej terapii ma wrodzona gęstość i grubość włosów oraz stopień rozmieszczenia mieszków włosowych. Jeśli włosy z natury są cieńsze i delikatniejsze, to olejek z rozmarynu nie przyniesie diametralnej zmiany.
  • Zmniejsza łupież – olejek oczyszcza skórę głowy i eliminuje drobnoustroje odpowiedzialne m.in. za łupież, a także różne schorzenia dermatologiczne, dzięki czemu chroni przed zaostrzeniem objawów i nawrotem niektórych dermatoz. Wykazuje też działanie łagodzące, niwelując swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie.
  • Odżywia i wzmacnia – rozmaryn skutecznie pobudza mikrokrążenie, wspierając proces naturalnego odżywienia włosów. Bierze udział w odbudowie zniszczonej struktury włosa, dając efekt gładkich i miękkich pukli.
  • Niweluje siwiznę – co ciekawe, olejek rozmarynowy, podobnie jak rycynowy, może powodować delikatnie przyciemnianie włosów. To cenna właściwość dla osób chcących ukryć pierwsze, delikatnie siwe kosmyki bez ich farbowania.

Olejek rozmarynowy na twarz

Produkt wykazuje silne właściwości antybakteryjne, antyseptyczne, ściągające, przeciwutleniające i tonizujące. Z tego powodu sprawdza się w pielęgnacji skóry, zwłaszcza tłustej, mieszanej i ze skłonnością do trądziku oraz innych niedoskonałości. Hamuje rozwój patogenów, ograniczając liczbę wyprysków. Należy stosować go raczej punktowo. Nałożenie olejku na duży obszar twarzy zwiększa ryzyko wystąpienia podrażnień, zwłaszcza przy wrażliwej cerze. Rozmaryn to źródło przeciwutleniaczy. Regularnie aplikowany spowolni więc proces starzenia się skóry, poprawiając ogólny wygląd twarzy i sprzyjając zachowaniu młodości na dłużej.

Olejek rozmarynowy na stawy

Badania naukowców z Turcji pokazały korzystne działanie olejku rozmarynowego na stawy poprzez zmniejszenie stanu zapalnego tkanek, a tym samym redukcję obrzęku, bólu i sztywności. Jak to możliwe? Olejek blokuje migrację białych krwinek do uszkodzonej tkanki, a to przynosi ulgę w dyskomforcie. Badanie przeprowadzono z udziałem pacjentów ze stwierdzonym reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS). Trzy razy w tygodniu wykonywali 15-minutowe masaże z użyciem mieszanki obejmującej m.in. olejek laurowy i rozmarynowy. Uczestnicy badania stwierdzili wyraźne złagodzenie bólu. Naturalny olejek rozmarynowy możesz zastosować również w przypadku zwykłego zmęczenia ciała i przepracowania – w ramach relaksującego masażu czy kąpieli.

Olejek rozmarynowy usuwa nieprzyjemne zapachy

Rozmarynowy olejek nie bez przyczyny jest dodatkiem do odświeżaczy powietrza oraz świec. Cechuje go mocny i intensywny aromat o ziołowym charakterze, niwelujący przykre zapachy. Taki odświeżacz przygotujesz w domu z dwóch prostych składników: wody oraz kilku kropli olejku. Po prostu dokładnie je wymieszaj i rozpyl.

Olejek możesz też użyć w ulubionym kominku zapachowym lub wykorzystać w samodzielnie tworzonych zawieszkach do szafy. Jeśli aromat okaże się zbyt mocny, nie rezygnuj, a po prostu wymieszaj rozmarynowy olej z innym: olejkiem lawendowym, szałwiowym, cytronelowym, geraniowym czy z mięty pieprzowej.

Olejek rozmarynowy na komary

Naturalne olejki eteryczne to doskonała broń na komary! W przeciwieństwie do chemicznych środków ochrony możesz stosować go w niemal nieograniczony sposób, mając pewność bezpieczeństwa. Olejek rozmarynowy na kleszcze też zadziała – w podobnym zakresie, co spraye zawierające środek owadobójczy: bifentrynę.

Olejek rozmarynowy na stres

Wykorzystaj olejek rozmarynowy do inhalacji lub po prostu dodaj go do regularnie używanych kosmetyków, by jego zapach mógł złagodzić Twój układ nerwowy i dodać nieco spokoju do Twojego życia. To potwierdzone działanie! W badaniach przeprowadzonych z udziałem studentów zachęcono do wdychania olejku z inhalatora przed i w trakcie egzaminu. Wykazano zmniejszenie tętna nawet o 9% w porównaniu do tętna osób, które nie korzystały z olejku. Zaobserwowano też spadek kortyzolu we krwi – hormonu stresu.

Olejek rozmarynowy na pamięć

Mówi się, że olej rozmarynowy poprawia koncentrację i działa lepiej niż kawa. I jest w tym sporo prawdy! Wiemy to dzięki badaniom Marka Mossa z 2012 roku, który jako pierwszy wykazał, że produkt ten wpływa na funkcje poznawcze mózgu – pomaga w zapamiętywaniu różnych informacji i wykonywaniu czynności wymagających utrwalenia różnych układów i kombinacji. Wspiera też w podejmowaniu decyzji w oparciu o przyswojone dane i stanowi część naturalnej profilaktyki choroby Alzheimera.

Naturalny olejek rozmarynowy na kaszel

Stosowanie inhalacji i wcierek z dodatkiem olejku z rozmarynu zwalcza szkodliwe bakterie i wspomaga wykrztuszanie zalegającej w płucach wydzieliny. To zatem pomysł na skuteczną walkę z kaszlem, katarem i niedrożnością zatok.

Olejek rozmarynowy – zastosowanie

Olej rozmarynowy możesz wykorzystać na kilka sposobów:

  • dodatek lub główny składnik w aromaterapii;
  • jako dodatek do kosmetyków i kąpieli;
  • jako dodatek do innego oleju lub balsamu do masażu;
  • wiodący składnik domowego odświeżacza powietrza lub świecy.

Zwróć uwagę, że w większości przypadków olejek należy rozcieńczyć. Dotyczy to wszystkich olejków eterycznych. Są one bowiem skoncentrowaną esencją z roślin – posiadają dużą koncentrację substancji czynnych. Już pojedyncza kropla podana bezpośrednio na skórę może wywołać działania niepożądane: silne podrażnienie lub reakcję alergiczną. Dlatego już na początku upewnij się, że wiesz jak stosować olejek rozmarynowy!

Zastosowanie olejku rozmarynowego
Zastosowanie olejku eterycznego rozmarynowego

Olejek rozmarynowy – przeciwwskazania

Olejek nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Nie zaleca się też aplikacji olejku u dzieci. Unikaj go, jeśli masz alergię na rozmaryn. Zawsze przed użyciem wykonaj próbę alergiczną – rozsmaruj niedużą ilość olejku na przedramieniu i pozostaw na 12-24 godziny. Jeśli w tym czasie nie wystąpi zaczerwienienie ani szczypanie, możesz uznać, że jest on dla Ciebie bezpieczny. Zawsze jednak stosuj go ostrożnie. I pamiętaj – olejek eteryczny rozmarynowy nie nadaje się do picia! Jeśli interesuje Cię jego doustne przyjmowanie, szukaj spożywczego odpowiednika.

Jak samodzielnie wykonać olejek?

Możesz kupić gotowy olejek naturalny rozmarynowy, na przykład tutaj. To z pewnością najbezpieczniejsza i najłatwiejsza metoda jego pozyskania. Możesz też zrobić go samodzielnie. Oto przepis!

Przepis na domowy olejek

Przygotuj gałązki rozmarynu (dobrej jakości, ze sprawdzonej uprawy!), oliwę z oliwek i ewentualnie witaminę E. Gałązki rozmarynu zmiksuj w blenderze, a następnie przełóż do ciemnego słoika. Zalej oliwą i szczelnie zamknij na dwa tygodnie. Po tym czasie przecedź olejek przez sitko do czystej, ciemnej buteleczki, najlepiej z kroplomierzem, dodaj ewentualnie kilka kropli witaminy E. Produkt jest już gotowy do użycia!

Olejek rozmarynowy – cena

Olejek rozmarynowy kosztuje średnio 150 zł za 100 ml. Znajdziesz go najczęściej w buteleczkach o pojemności 10 ml, w cenie około 15 zł. Pamiętaj, że tańsze produkty mogą oferować znacznie gorszą jakość, która nie przyniesie wymienionych korzyści zdrowotnych i kosmetycznych!

Podsumowanie

W naturalnych olejkach eterycznych drzemie duża moc. W zależności od tego, jaki olejek wybierzesz, możesz spodziewać się innych korzyści. Charakterystyczne dla takich produktów jest jednak wszechstronne działanie. Z rozmarynowym olejkiem otrzymujesz zarówno wzmocnienie cery i włosów, ukojenie nerwów, jak i redukcję bólu, poprawę pamięci i wolność od uciążliwych owadów. To naprawdę dużo!

W sklepie internetowym z olejkami eterycznymi KEJ znajdziesz wysokiej jakości produkty: naturalne olejki eteryczne, kosmetyki i akcesoria, z którymi przyjemnie i skutecznie zadbasz o siebie, korzystając z ekologicznych składników.

Źródła:

Nowak, M. Jaworska, J. Ogonowski, Rozmaryn – roślina bogata w związki biologicznie czynne , Instytut Chemii i Technologii Organicznej, Politechnika Krakowska, Kraków, Chemik 2013, 67, 2, http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BPP2-0025-0100 [dostęp: 21.10.2023].
Kędzia, A. W. Kędzia, J. Wiśniewska, Przeciwbakteryjne działanie olejku rozmarynowego (Oleum Rosmarini) na bakterie beztlenowe , Postępy Fitoterapii 2/2018, Gdańsk, http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2018/11/pf_2018_098-105.pdf [dostęp: 21.10.2023].
Kowalska, A. Olejnik, Rozmaryn ­­– roślina zielarska o potencjale terapeutycznym , Postępy Fitoterapii 2/2010, s. 114-122, https://www.czytelniamedyczna.pl/3548,rozmaryn-rolina-zielarska-o-potencjale-terapeutycznym.html [dostęp: 21.10.2023].
Hanusz-Prętczyńska, Olejek rozmarynowy na porost włosów – czy naprawdę działa? Trycholog wyjaśnia , https://www.superpharm.pl/blog/olejek-rozmarynowy-na-porost-wlosow-czy-naprawde-dziala-trycholog-wyjasnia [dostęp: 21.10.2023].
Easley, S. Horne, Zioła które leczą , Wydawnictwo Kobiece, Białystok 2019. Harrod Buhner, Zioła przeciwwirusowe , Biały Wiatr, Rzeszów 2020.