Olejek grejpfrutowy – właściwości i zastosowanie

Olejek grejpfrutowy, niezwykłe właściwości pochodzące z Indii. Powstał, prawdopodobnie, z mieszanki owoców pomarańczy słodkiej z pomarańczą olbrzymią. Ze względu na swoje niezwykłe walory zapachowe oraz smakowe często wykorzystywany jest przez przemysł przetwórczy do produkcji napojów, esencji i olejków eterycznych.

Owoc grejpfruta zawiera całą gamę wartościowych substancji takich jak witaminy (witamina: C, B1, B2, B6, PP, E, kwas pantotenowy, biotyna, kwas foliowy) oraz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu minerały: wapń, magnez, potas, fosfor, żelazo, cynk. Wszystko to sprawia, że owoc grejpfruta stał się bardzo popularny. Jego spożycie zaleca się szczególnie w przypadku problemów z odchudzaniem – wspomaga utrzymanie prawidłowej masy ciała. Stosowany jest również wspomagająco na bezsenność, problemy naczyniowo-sercowe oraz problemy trawienne. Grejpfrutowy olejek eteryczny posiada szereg właściwości pielęgnacyjnych, dlatego z chęcią wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym.

Zastosowanie

Podpowiemy Ci, jak prawidłowo wykorzystywać właściwości olejku grejpfrutowego. Możesz użyć go w celach pielęgnacyjnych całego ciała oraz ze względu na niezwykłe walory zapachowe, w celach rozluźniających, relaksacyjnych. Słodki, a zarazem ostry i rześki zapach olejku grejpfrutowego sprawia, że jego nuty pozwalają nadać naszemu ciału powiew świeżości. W konsekwencji czujemy się wypoczęci i gotowi do działania!

Olejek grejpfrutowy w kosmetyce
Olejek grejpfrutowy działa relaksująco oraz uspokajająco.

Olejek grejpfrutowy – właściwości kosmetyczne?

Pierwszorzędnie sprawdza się w przemyśle kosmetycznym. Jako olejek eteryczny, jest dodatkiem do wielu kosmetyków do stosowania na twarz i całe ciało

Drzewo grejpfruta pochodzi z Azji, obecnie uprawia się je również między innymi w Ameryce Północnej czy w basenie Morza Śródziemnego. Olejek grejpfrutowy pozyskiwany jest metodą tłoczenia na zimno, poprzez wyciskanie lub odwirowywanie świeżych skórek owoców. Dzięki temu zachowuje wszystkie swoje właściwości. Przyjrzyjmy się bliżej cechom olejku eterycznego grejpfrutowego, który jest w 100% naturalny.

Cera trądzikowa? Olejek grejpfrutowy na twarz!

Olejek grejpfrutowy stosowany na twarz ma działanie tonizujące. Wykorzystując olejek jako tonik, odświeżasz swoją cerę, hamujesz wydzielanie łoju i utrzymujesz odpowiedni poziom nawilżenia. Dodatkowo jako kosmetyk olejek grejpfrutowy oczyszcza pory skórne oraz zapobiega zaskórnikom. Ponad to likwiduje plamy i rozjaśnia drobne przebarwienia.

Coś dla cery dojrzałej…

Olejek grejpfrutowy ma działanie antyoksydacyjne. Doskonale hamuje proces starzenia, dlatego polecany jest nie tylko do cery tłustej i trądzikowej, ale również dla dojrzałej.

Olejek grejpfrutowy na cellulit!

Olejek grejpfrutowy – właściwości wykorzystywane do produkcji balsamów, peelingów i kremów do ciała. Pomocny jest w walce z cellulitem, tak zwaną pomarańczową skórką. Jest to bardzo popularna, a niechciana przypadłość, która dotyka nawet osoby szczupłe. Regularne stosowanie olejku grejpfrutowego, oprócz właściwości antycellulitowych, pomoże również rozjaśnić rozstępy.

Powiew świeżości we włosach

Olejek grejpfrutowy doskonale wpływa na włosy. Stosowany jako dodatek do szamponów czy odżywek działa odświeżająco, wspomaga porost włosów oraz jest pomocny w walce z łupieżem. 

Chwila relaksu… Olejek grejpfrutowy – aromaterapia

Zapach olejku grejpfrutowego działa rozluźniająco i uspokajająco, poprawia samopoczucie. Dodatkowo aromat unoszący się w pomieszczeniach poprzez zastosowanie olejku w kominkach zapachowych oczyszcza i odświeża powietrze.

Z czym łączyć olejek grejpfrutowy? Olejek eteryczny grejpfrutowy możesz stosować w połączeniu z ulubionymi zapachami. Doskonale komponuje się on z nutą lawendy, geranium, cytryną, różą, rozmarynem i ylan-ylang.

olejek grejpfrutowy zapach
Olejek grejpfrutowy dobrze komponuje się z olejkiem lawendowym, geraniowym, cytrynowym…

Poznaj kilka przepisów z zastosowaniem olejku eterycznego grejpfrutowego

TWARZ:

  • Maseczka: 1 łyżkę miodu połącz z 1 kroplą olejku grejpfrutowego oraz 1 kroplą olejku z drzewa herbacianego (po połączeniu nanieś maseczkę na twarz, pozostaw na 5 minut, zmyj letnią wodą).
  • Tonik: Hydrolat z kwiatu gorzkiej pomarańczy lub Hydrolat z lawendy 
    z dodatkiem olejku grejpfrutowego (przed użyciem wstrząśnij w celu wymieszania, do jednorazowej aplikacji – 1 kropla olejku).

WŁOSY:

  • Odżywka: Do buteleczki z atomizerem wlej wodę, dodaj kilka kropli olejku grejpfrutowego (włosy spryskaj mieszanką według uznania).
  • Do mycia: Do ulubionego szamponu dodaj kilka kropli olejku (maksymalnie 3 krople).
  • Maseczka: 2 łyżki oleju bazowego (świetnie sprawdzi się organiczny olej jojoba złoty), 2 krople olejku grejpfrutowego (składniki połącz, nanieś maseczkę na suche włosy, zmyj po około 30 minutach ulubionym szamponem).

CIAŁO:

  • Jako balsam, krem do ciała: do ulubionego balsamu dodaj 2—3 krople olejku i wmasuj okrężnymi ruchami w skórę.
  • Olejek do masażu: łyżka oleju bazowego, 2 krople olejku grejpfrutowego, 2 krople olejku pomarańczowego, 1 kropla olejku rozmarynowego (wmasowuj okrężnymi ruchami w skórę).

UWAGA! Jeśli nie masz czasu przygotować mieszanki, spróbuj gotowego antycellulitowego olejku do ciała.

KĄPIEL:

  • Do wanny wypełnionej ciepłą wodą dodaj kilka kropli olejku (maksymalnie 5 kropli).

KOMINEK ZAPACHOWY:

  • 2 łyżki wody i 3 krople olejku grejpfrutowego połącz z 2 kroplami ulubionego zapachu (np.: lawendy, geranium, bergamotki, cytryną, różą, rozmarynem i ylan-ylang).

Jak stosować olejek grejpfrutowy?

Olejku grejpfrutowego, podobnie jak innych olejków cytrusowych, nie stosuj bezpośrednio przed wyjściem z domu podczas słonecznej pogody. W takich warunkach na skórze mogą pozostać przebarwienia.

Pamiętaj! Aby uzyskać widoczne efekty, zabiegi wykonuj systematycznie.

A jaki jest Twój ulubiony sposób na złagodzenie upałów? Podziel się z nami, zostawiając komentarz.

Zachęcamy do odwiedzania naszego fanpage’a na Facebooku — bądź na bieżąco z promocjami w internetowym sklepie KEJ!

Źródła

LACHOWICZ, SABINA, et al. “PRÓBA OSZACOWANIA ZAWARTOŚCI ZWIĄZKÓW POLIFENOLOWYCH W GREJPFRUTACH I DŻEMACH GREJPFRUTOWYCH.” WŁAŚCIWOŚCI PRODUKTÓW I SUROWCÓW ŻYWNOŚCIOWYCH. WYBRANE ZAGADNIENIA (2014): 193.

Józef Góra, Anna Lis. Najcenniejsze olejki eteryczne cz. I. Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej (2012): 37-49.