Jakie zastosowanie ma olejek lemongrasowy i do czego go używać?
Olejek lemongrasowy KEJ pachnie cytrynowo i dlatego bardzo często mylony jest z olejkiem cytrynowym. Traktuje się go jako tańszy zamiennik, co jest nie prawdą. Olejek lemongrasowy posiada wiele cennych właściwości, które odróżniają go od olejków cytrusowych.
Olejek lemongrasowy otrzymuje się poprzez destylację trawy cytrynowej z parą wodną. Do uzyskania olejku lemongrasowego wykorzystuje się trawy pochodzące wyłącznie z upraw plantacyjnych. Palczatka cytrynowa, bo tak nazywa się inaczej trawa cytrynowa, pochodzi prawdopodobnie z Indii, a do dzisiaj dziko rośnie na terenach tropikalnych i subtropikalnych Azji. Roślina o grubych, wieloletnich źdźbłach, rośnie do 2 metrów wysokości. Trawa cytrynowa wymaga tropikalnego klimatu, zbiory dokonuje się 4-6 razy w ciągu roku. Otrzymany olejek ma barwę żółtą lub czerwonobrązową, o świeżym, intensywnym zapachu cytrynowym.
Ziele trawy cytrynowej jest przyprawą bardzo często stosowaną w daniach kuchni hinduskiej i indonezyjskiej. Mocny, cytrynowy zapach podkreśla aromat dań, nadając im niepowtarzalny smak. Wysuszone liście palczatki na całym świecie służą do aromatyzowania herbaty. Młode, świeże listki znakomicie pasują do różnego rodzaju sałatek owocowych i warzywnych.
Jakie właściwości ma olejek lemongrasowy?
Olejek polecany jest szczególnie do cery tłustej i mieszanej, oraz problematycznej. Pomaga w pozbyciu się trądziku i zaskórników. Jako dodatek do parówki doskonale oczyszcza pory. Zastanawiasz się jak zrobić parówkę na twarz? To nic trudnego!
Jak wykonać domową parówkę na twarz?
- Przegotowaną, gorącą (ale nie wrzącą) wodę umieść w szerokiej misie. Dodaj 2 krople olejku lemongrasowego, nałóż cienki, bawełniany ręcznik na głowę i nachyl się nad miską. Pamiętaj o odpowiedniej ilości olejku, gdyż jego działanie jest bardzo mocne! Nie nachylaj się zbyt blisko naczynia, by uniknąć poparzenia czy swędzenia skóry.
- Zabieg trwa od 2 do 10 minut. Następnie delikatnie osusz skórę twarzy miękkim ręcznikiem. Wykonanie maseczki i nałożenie odpowiedniego kremu spotęguje działanie olejku lemongrasowego.
Taki sposób oczyszczania twarzy jest niesamowicie skuteczny! Stosowany był już przez nasze mamy i babcie. Parówka otwiera pory, przez co kosmetyki wchłaniają się lepiej, a skóra wygląda na odżywioną i promienną. Pamiętaj, aby przed wykonaniem parówki dokładnie oczyścić twarz z makijażu i kurzu, który zebrał się w ciągu dnia. Zabieg najlepiej wykonać wieczorem lub gdy wiesz, że kilka najbliższych godzin spędzisz w domu. Po parówce twarz może być zaczerwieniona i ciepła.
Olejek lemongrasowy — właściwości ściągające i oczyszczające
Jeśli chcesz użyć olejku lemongrasowego do walki z niedoskonałościami skóry, dodaj 2-3 krople do oleju bazowego. Dobrze sprawdzi się olej z migdałów. Mieszanka działa ściągająco oraz wygładzająco. Po zastosowaniu kosmetyku twarz jest odpowiednio nawilżona, ale nie tłusta.
Olejek trawy cytrynowej na ujędrnienie skóry
Olejek lemongrasowy jest częstym dodatkiem do kosmetyków regenerujących skórę. Jeśli masz problem ze zwiotczałą skórą po nagłej utracie wagi, olejek lemongrasowy wspomoże ujędrnić i wygładzić skórę. Dodaj 2 krople olejku do balsamu ujędrniającego i rozprowadź go na ciele, wmasowując preparat w skórę. Stosując balsam z dodatkiem olejku z trawy cytrynowej, wspomożesz walkę z cellulitem. Niechciana skórka pomarańczowa to problem większości kobiet, zatem każdy dodatkowy sposób, aby się jej pozbyć, jest na wagę złota.
W jaki sposób odświeżyć mieszkanie?
Czy wiesz, że olejek lemongrasowy odświeża powietrze i niweluje nieprzyjemne zapachy? Jeśli chcesz zlikwidować przykry zapach w Twoim domu, zapal kominek zapachowy Kej z kilkoma kroplami olejku lemongrasowego. Olejek doskonale komponuje się olejkiem geraniowym, lawendowym i rozmarynowym. Olejku możesz użyć bez rozcieńczenia, w celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z kosza na śmieci. Do pojemnika wkrop 2-3 kropelki. W lecie natomiast zapalony kominek na tarasie skutecznie będzie odstraszał komary.
Jak skutecznie i szybko zdezynfekować różne powierzchnie?
Olejek doskonale nadaje się również do dezynfekcji różnych powierzchni. Preparat wykonasz w prosty sposób, dodając do wody kilka kropli olejku lemongrasowego i rozpylając mieszankę na blacie czy desce do krojenia. Pozbędziesz się w naturalny sposób nieprzyjemnego zapachu.
Jak zrobić dezodorant?
Skoro mowa o neutralizacji zapachów, czy wiesz, że możesz stworzyć swój domowy dezodorant? Dezodorant pozbawiony sztucznych dodatków zniweluje zapach potu, dając uczucie komfortu.
Sposób na domowy dezodorant jest bardzo prosty:
Soda oczyszczona wraz z olejkiem lemongrasowym stanowią składniki aktywne dezodorantu. Choć soda to produkt syntetyczny, nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Olej kokosowy wraz ze skrobią to baza, która nie tylko pomaga w rozprowadzeniu dezodorantu, ale i pielęgnuję skórę pod pachami.
Aby zrobić domowy dezodorant, należy wymieszać sodę z masłem kokosowym, dodać skrobię ziemniaczaną oraz 3-4 krople olejku eterycznego z trawy cytrynowej. Dokładnie wymieszaj, aż powstanie gładka, gęsta masa. Dokładne proporcje znajdziesz w infografice poniżej!
Dezodorant należy przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiczku, najlepiej w lodówce, ponieważ w temperaturze powyżej 20 stopni może się roztopić. Aplikuj bezpośrednio na skórę pod pachami za pomocą palca lub patyczka kosmetycznego.
Jeśli udało Ci się wykonać swój domowy dezodorant, koniecznie podziel się wrażeniami i opinią w komentarzu!
Czekamy także na inne pomysły na zastosowanie olejku lemongrasowego. Jeśli towarzyszy Ci on w codziennej pielęgnacji lub podczas sprzątania domu, podziel się swoimi trickami ze społecznością KEJ!
Zachęcamy do odwiedzania naszego fanpage’a na Facebooku – bądź na bieżąco z promocjami w internetowym sklepie KEJ!