Jak zrobić własne perfumy na bazie olejków eterycznych?
Jak zrobić własne perfumy? Na to pytanie odpowiedź znali już starożytni. Produkcja perfum jest jednym z najstarszych przedsięwzięć, jakie człowiek zna od czasów starożytności. Głównie kobiety fascynował niesamowity zapach, który dostarcza nam otaczająca przyroda. Sama nazwa perfumy prawdopodobnie pochodzi od łacińskiego wyrażenia „per fumum”, co oznacza przez dym. Wonne rośliny były spalane na cześć bogów, w celach dziękczynnych. W starożytnym Rzymie i Grecji traktowano je jako boski dar. Wierzono, że mają cudowną, leczniczą moc, ponadto stanowiły aromatyczny afrodyzjak.
Tak jak w starożytności, tak i dzisiaj lubimy otaczać się pięknymi zapachami, aromatyczną wonią ulubionych darów natury. Jeden ze składników perfum stanowią olejki eteryczne. Czy wiesz jak zrobić własne perfumy przy użyciu olejków? W zależności od nastroju, od pory roku, czy jest ciepło, czy zimno, czy też chcesz skomponować perfumy na dzień, czy na wieczór, możesz tak dobrać olejki eteryczne, aby doskonale odzwierciedlały Twoją osobę.
Kompozycja zapachów – naturalne perfumy w olejku
Dzisiaj podpowiemy Ci jak zrobić własne perfumy z wybraną przez Ciebie nutą zapachową. Niestety, ale nie wystarczy zmieszać wszystkich olejków, które się nam podobają. Musimy zdać sobie sprawę, iż jedne olejki dłużej utrzymują się na skórze, inne ulatniają się znacznie szybciej. Czerpiąc wzorce od dawnych perfumiarzy, nuty zapachowe dzielą się na trzy kategorie:
- Głowa – to lekki, zwykle o kwiatowym lub cytrusowym aromacie zapach, który utrzymuje się od kilkudziesięciu sekund do kilku lub kilkunastu minut.
- Serce – trwałość wynosi od kilkudziesięciu minut do kilkunastu godzin. Tutaj poznajemy właściwy zapach kompozycji perfum.
- Baza – po upływie kilku godzin i ulotnieniu się zapachu olejków eterycznych z kategorii głowa i serce, pozostaje podstawowy zapach, często lekko wyczuwalny.
Dzięki doświadczeniu perfumiarzy wiemy, które zapachy są lżejsze – to one ulatniają się szybciej, a które są żywicami ciężkimi – pozostają na skórze przez dłuższy czas. Poniżej przedstawimy Ci spis olejków eterycznych zgodny z zasadą kompozycji zapachu według nut , na którym możesz oprzeć swoje komponowanie perfum.
- Nuta głowy
- Olejek anyżowy
- Olejek bergamotowy
- Olejek cytrynowy
- Olejek eukaliptusowy
- Olejek goździkowy
- Olejek grejpfrutowy
- Olejek imbirowy
- Olejek mandarynkowy
- Olejek mięty pieprzowej
- Olejek mięty zielonej
- Olejek Neroli (kwiat pomarańczy)
- Olejek Petitgrain (liście cytrusów)
- Olejek pomarańczowy
- Nuty serca
- Olejek bazyliowy
- Olejek cynamonowy
- Olejek drzewa różanego
- Olejek fiołkowy
- Olejek geraniowy
- Olejek hiacyntowy
- Olejek konwaliowy
- Olejek laurowy
- Olejek lawendowy
- Olejek liliowy
- Olejek Palmaroza
- Olejek rozmarynowy
- Olejek różany
- Olejek rumianku rzymskiego
- Olejek rumiankowy
- Olejek szałwiowy
- Olejek tymiankowy
- Olejek tytoniowy
- Nuta bazy
- Olejek z bzu lilaka
- Olejek cedrowy
- Olejek z drzewa różanego
- Olejek z drzewa sandałowego
- Olejek jaśminowy
- Olejek TONKA
- Olejek TUBEROZA
- Olejek Wetiwerowy
- Olejek waniliowy
- Olejek ylang-ylang
Baza do perfum
Domowe perfumy z olejków eterycznych możemy skomponować na bazie oleju jojoba KEJ. Jest on doskonały, ponieważ nie utlenia się, a działa jako utrwalacz. Możemy również perfumy wykonać na bazie czystego spirytusu, gdyż jest bezbarwny i bezwonny. Olejki mieszają się z nim równomiernie, nie pozostawiają śladów ani na ciele, ani na ubraniach.
Jak zrobić naturalne perfumy DIY z olejków eterycznych?
Proponujemy, aby perfumy przygotować początkowo w małych ilościach, kierując się zasadą: zaczynamy od kilku kropli, w miarę potrzeby dozujemy dodatkowe krople, bądź inny zapach olejku.
Chcąc uzyskać pożądany efekt, proponujemy Ci przeprowadzić test: na wacik zaaplikuj po 1-2 kropli wybranych dwóch, a maksymalnie trzech olejków eterycznych. W ten sposób możesz dodawać po kropli olejku, aby uzyskać idealny aromat. Pamiętaj, aby zawsze zapisywać na kartce ilości i kolejność dodawania składników. Czasami pamięć nas zawodzi, a szkoda byłoby stracić recepturę na niepowtarzalny zapach. Obserwację przeprowadzaj przez kilka godzin, a wnioski notuj. Pierwszy zapis stwórz od razu po skomponowaniu zapachu (poznasz nutę głowy), kolejny po upływie pół godziny (nuta serca), natomiast po upływie 2 – 3 godzin poczujesz zapach bazy.
Jeśli skomponowałeś swój ulubiony zapach przygotuj buteleczki oraz bazę. Najlepiej używać buteleczki szklanej z atomizerem (w przypadku użycia bazy ze spirytusu) lub buteleczki szklanej z dozownikiem (w przypadku użycia oleju jako bazy).
Najpierw wymieszaj olejki eteryczne ze sobą, a następnie połącz je z bazą i delikatnie, ale dokładnie wymieszaj ze sobą. Preparat powinien odstać kilka dni w zaciemnionym miejscu, aby olejki połączyły się dokładnie. Jeśli mieszanka będzie dla nas zbyt ciężka lub intensywna dodaj do niej odrobinę oleju jojoba, lub spirytusu.
Rodzaj zapachu | Maksymalna ilość olejków eterycznych | Ilość rozpuszczalnika (bazy) | Ile uzyskamy perfum |
Perfumy | 5 ml | 20 ml | 25 ml |
Woda toaletowa | 5 ml | 45 ml | 50 ml |
Woda po goleniu | 5 ml | 95 ml | 100 ml |
Mgiełka zapachowa | 5 ml | 245 ml | 250 ml |
Tabela ilości wykorzystywanych produktów do przygotowania perfum.
Perfumy możesz tworzyć według własnych upodobań. Podane tabele mogą posłużyć jedynie orientacyjnie, w jaki sposób możesz stworzyć kompozycję zapachową.
Pamiętaj, aby nie wcierać zapachu na całe ciało. Perfumy aplikuj w miejsca, gdzie pulsuje krew (nadgarstki, za uszami, zgięcia rąk lub pod kolanami). Przed rozpyleniem perfum na ciało pamiętaj, aby przeprowadzić próbę uczuleniową (np. za uchem).
Jakie zapachy mieszać ze sobą?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jak zrobić własne perfumy.
Podawanie gotowych przepisów nie do końca jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ każdy ma innych węch, inne upodobania. Przygotowane przez nas perfumy powinny odpowiadać przede wszystkim nam samym.
Proponujemy Ci poznanie rodzin zapachowych, dzięki którym łatwiej skomponujesz swoje ulubione perfumy domowe:
- Korzenny: drzewo cedrowe, drzewo sandałowe, lemongras, palisander,
- Kwiatowy: bergamotka, geranium, neroli (kwiat pomarańczy), lawenda, róża, jaśmin, bez lilak,
- Owocowy: bergamotka, cytryna, limetka, mango, ogórek, pomarańcza, lemongras,
- Zapachy leśne: bergamotka, cedr, jałowiec, paczuli, rozmaryn, sosna, świerk, wetiwer,
- Orientalne: cynamon, drzewo różane, goździk, hiacynt, imbir, jaśmin, neroli (kwiat pomarańczy), paczula, róża, wanilia.
Naturalna woda kwiatowa – hydrolaty
Tworzenie perfum w warunkach domowych to przede wszystkim świetna zabawa. Jednak jeśli nie masz czasu albo potrzebujesz gotowego rozwiązania, proponujemy Ci Naturalne Hydrolaty KEJ. Oprócz tego, że są doskonałymi tonikami do twarzy, mogą posłużyć jako odświeżająca mgiełka do ciała i włosów, którą możesz
Zachęcamy do odwiedzania naszego fanpage’a na Facebooku – bądź na bieżąco z promocjami w internetowym sklepie KEJ!
Źródła
Hebda, Ziołowy Zakątek. Kosmetyki, które zrobisz w domu, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2014.