Jaki nawilżacz powietrza wybrać?
Niejednokrotnie każdy z nas znalazł się w sytuacji, w której poziom wilgotności w pomieszczeniu był nieodpowiedni, a nasz organizm nie był w stanie prawidłowo funkcjonować w takim miejscu. Powodem takiej sytuacji jest zbyt niskie lub zbyt wysokie nawilżenie powietrza. Szczególnie w okresie zimowym, z obawy przed utratą temperatury w domu bardzo rzadko otwieramy okna, nie zapewniając sobie tym samym prawidłowej cyrkulacji powietrza, co prowadzi bardzo często do osuszenia powietrza w pomieszczeniu. Efekty zbyt wysokiego nawilżenia powietrza są bardziej widoczne. Gdy poziom wilgotności niebezpiecznie wzrasta, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy w naszym domu nie pojawiają się oznaki pleśni oraz czy nie zauważyliśmy nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Prawidłowy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu bezpośrednio zależy od panującej w nim temperatury. Wystarczy wybrać dobrej jakości nawilżacz powietrza.
Jaka powinna być prawidłowa temperatura w pomieszczeniach?
Na samym początku należy zaznaczyć, że nie istnieje jedna wartość temperatury powietrza, którą należy utrzymywać w każdym pomieszczeniu. Oczywistym jest, że jest ona głównie zależna od indywidualnych preferencji, niemniej istnieją ogólne zalecenia medyczne, przy których organizm człowieka czuje się najbardziej komfortowo. Optymalna wartość temperatury wynosi 22 st. C., wtedy wilgotność powietrza utrzymuje się średnio na poziomie 30 %. Jest to jednak wartość ogólna, w pomieszczeniach takich jak łazienka wartość ta powinna być wyższa – unosząca się para wodna gwarantuje podniesienie wilgotności powietrza, dlatego wyższa temperatura nie wpływa znacząco na odpowiednie nawilżenie w pomieszczeniu. W sypialni optymalna temperatura powinna oscylować w granicach 20 st., jest to wartość, która sprzyja lepszej regeneracji naszego organizmu podczas snu.
Ile powinno wynosić odpowiednie nawilżenie powietrza?
Odpowiednie nawilżenie powietrza jest ściśle związane z temperaturą panującą w pomieszczeniu. Podaje się natomiast, że rekomendowana wartość nawilżenia powinna wynosić od 40 do 60 procent. W pomieszczeniach, gdzie temperatura nie przekracza 22 stopni jest to od 40 do 45%, natomiast w pomieszczeniach o niższej temperaturze wartość ta rośnie nawet do 60 %.
Jakie są skutki nieodpowiedniego nawilżenia powietrza dla organizmu człowieka?
Nieodpowiednie nawilżenie powietrza ma negatywny wpływ na organizm człowieka. Zbyt niski poziom wilgotności w pomieszczeniach doprowadza do wysuszania powietrza. Oddychanie suchym powietrzem stymuluje organizm do pobierania zapasów wody z miejsc w nie zaopatrzonych takich jak błony śluzowe, skóra czy oczy. W takiej sytuacji brak uzupełniania dodatkowych zapasów wody w postaci przyjmowania większej ilości płynów skutkuje wysuszaniem śluzówek. Tym samym wzrasta ryzyko infekcji dróg oddechowych. Może pojawić się dyskomfort związany z tzw. drapaniem w gardle, bądź nawet uczucie bólu, kaszel czy też utrudnienia podczas oddychania oraz stany zapalne. Zbyt niska wilgotność w pomieszczeniu wiąże się również z unoszeniem kurzu oraz drobnoustrojów w powietrzu. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób borykających się z różnego rodzaju alergiami. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji również mocno narażona staje się nasza skóra. Brak odpowiedniego nawilżenia oraz kontakt z większą ilością unoszącego się pyłu również może wywołać reakcje alergiczne, stany zapalne oraz negatywnie wpłynąć na ogólną kondycję naszej skóry. Tak samo jak w przypadku zbyt niskiego poziomu nawilżenia powietrza, zbyt wysoka wilgoć również sprzyja rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów, czyli różnego rodzaju bakterii, grzybów oraz pleśni, które mogą przyczyniać się do zatruć czy też poważniejszych chorób. Organizm dostosowuje się do środowiska, w którym funkcjonuje, dlatego odbieganie od optymalnych warunków prowadzi do narażania go na wysoki współczynnik stresu komórkowego, co niesie ze sobą szereg negatywnych konsekwencji.
Jak przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w naszym domu?
W przypadku zbyt suchego powietrza pierwszym krokiem, który powinniśmy zrobić jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Najprostszym sposobem jest wietrzenie pomieszczeń nawet kilka razy dziennie. Doskonale wiemy jednak, że nie zawsze takie działanie jest możliwe. Zimą, gdy temperatura znacznie spada, zbyt częste wietrzenie może doprowadzić do znacznego obniżenia temperatury panującej wewnątrz domu, a tym samym do zwiększenia ryzyka przeziębienia. W miastach otwieranie okien również może nie być dobrym sposobem, ze względu na duże zanieczyszczenie powietrza oraz wysoki poziom hałasu. Rozwiązaniem, które nie posiada negatywnych konsekwencji jest zakup profesjonalnego nawilżacza powietrza. Warto zwrócić uwagę no to, czy dany sprzęt posiada higrostat, czyli miernik poziomu wilgotności, dzięki któremu jesteśmy w stanie kontrolować oraz utrzymywać prawidłową wilgotność w naszym domu.
Jak działa nawilżacz powietrza?
Podstawowa zasada działania nawilżaczy powietrza związana jest z równomiernym rozprzestrzenianiem pary wodnej w pomieszczeniu, co znacznie zwiększa wilgotności powietrza. Istnieją różnie rodzaje nawilżaczy powietrza. Do bardziej popularnych należą nawilżacze parowe oraz nawilżacze ultradźwiękowe:
- Nawilżacz powietrza parowy
Zasada działania parowego nawilżacza powietrza polega na rozpylaniu w pomieszczeniu gorącej lub zimnej pary wodnej w postaci lekkiej mgiełki. Przy zakupie takiego typu nawilżacza należy zwrócić uwagę na to, czy posiada on funkcje rozpylania zimnej oraz gorącej pary wodnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu jeszcze sprawniej jesteśmy w stanie dostosować urządzenie do naszych potrzeb. Zimna para wodna wprowadzi świeżość do dusznego, suchego oraz słabo wentylowanego pomieszczenia. Natomiast gorąca para ogrzeje powietrze w chłodnym pomieszczeniu.
- Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy
Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy za pomocą fal ultradźwiękowych wpływa na cząsteczki wody, wytwarzając parę wodną w postaci mgiełki, która następnie przez dyszę wylotową wydostaje się na zewnątrz.
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze nawilżacza powietrza
Istnieje parę elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego nawilżacza powietrza. Bardzo ważnym jest sprawdzenie do jakich powierzchni określony nawilżacz jest przystosowany. Brak dostosowania urządzenia do powierzchni, w której będzie się ono znajdowało, skutkuje pogorszeniem jego efektywności. Zbyt mały nawilżacz powietrza nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu nawilżenia w dużym pomieszczeniu. Warto jest również zwrócić uwagę na czas pracy danego nawilżacza oraz wielkość zbiornika na wodę. Dużym atutem jest również wbudowany czujnik wykrywania poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Zapewnia on stałe monitorowanie warunków oraz automatyczne dostosowywanie pracy urządzenia. Istotnym parametrem, szczególnie gdy wybieramy nawilżacz powietrza do sypialni, jest sprawdzenie jego głośności pracy. Poziom hałasu emitowany przez urządzenia nie powinien przekraczać 55 dB w ciągu dnia, natomiast w ciągu nocy ta wartość powinna być mniejsza i nie powinna wzrastać ponad 45 dB. Poniżej poziomu 35 dB organizm człowieka nie odczuwa żadnych negatywnych skutków. Jednym z dodatkowych elementów, lecz nie mniej ważnych, jest przystosowanie nawilżacza do użytku z olejkami eterycznymi. Taka funkcja pozwala wprowadzić do pomieszczenia przyjemny zapach, tym samym wpływa korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Służy relaksacji, odprężeniu oraz zapewnia wysokie walory estetyczne.